'Kadıköylü Spartaküs'

'Kadıköylü Spartaküs'

20 Temmuz 2020 Pazartesi  |   Mentor

Önce bir tespit yapalım: Fenerbahçelilerin neredeyse tamamına göre futbol sahada oynanmıyor, bununla da kalmıyor Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve hakemler Fenerbahçe başarısız olsun diye çaba gösteriyor. Zaten TFF’yi siyaset kontrol ettiğine göre siyasetin de Fenerbahçe’den nefret ettiği kesin ki, ben de böyle düşünüyorum. 

Ancak burada bir çelişki doğuyor: Ben dahil hepimiz yönetim, futbolcu ve teknik ekibe eleştiri yağdırıyoruz. Peki futbol sahada oynanmıyorsa bu eleştiriler haksız olmuyor mu?

Elbette oluyor. 

Ama bu çelişkinin oluşmasında yönetimler de suçlu, çıkıp açık açık "Biz şampiyon olamayız çünkü bizi yapmıyorlar" demek yerine her seneyi şampiyonluk söylemi ile açıyorlar, sonra hakem, siyaset, TFF deyince samimiyetleri sorgulanıyor. 

Peki taraftar?

Aynı çelişki onlarda da var: Hem kirlilik eleştirisi hem de yönetime beceriksizlik eleştirisi aynı anda. Her sezona şampiyonluk umudu ile başlanıyor, futbolcu yönetim ve teknik heyete küfürle bitiyor. 

Çok açık bir çelişki... 

Fenerbahçe camiasının bir karar vermesi gerekiyor: Ya şampiyonluk ya da sisteme uyum sağlamak. Ben diğerleri gibi geniş mezhepli değilim, hediye bir şampiyonluk beni mutlu etmez, utandırır, küçük düşürür. 

Bana göre şampiyonluğu unutup sistemle mücadele etmeliyiz. Eğer sistemle mücadele edeceksek de seçmemiz gereken yönetim tercihi bu değil çünkü milyarlarca dolarlık ticari çıkarı olan bir holding patronu çok istese bile sisteme kılıç çekemez. Bana göre içimizden bir yönetim seçip sistemle mücadele etmeliyiz. 

Eğer sistemle uzlaşıp şampiyon olacaksak -ki utanç  verici ve yakışıksız olur- yönetim tercihi yine yanlış, iktidara daha yakın birini seçmeliyiz. 

Fenerbahçe şu an eskiden sorulan “Sağcı solcu musun” sorusuna “İkisi de değilim” deyip “Ot musun sen!” cevabını alan ve hem sağcılardan hem de solculardan dayak yiyen apolitik tiplere benziyor, dayak garanti. 

Şampiyon olamazsın, TFF transfer yaptırmıyor, hakemler nefes aldırmıyor, rakiplerin paraya ve vergi affına boğuluyor. Arada bir belki şampiyon olmamıza izin verirler, o da rezalet deşifre olmasın diye. 

Hal böyleyken; Fenerbahçe’nin bu ligde yer alması gladyatörün arenadaki rolünden fazla değildir, sonunda yine esirdir, piyondur. 

Fenerbahçe’nin ilk önceliği sisteme meydan okumak olmalı. Türkiye’de bunu yapabilecek gücü olan tek camia Fenerbahçe ama bunu yapmazsa gladyatörler gibi bir gün ölmesi kaçınılmaz.

Fenerbahçe "Kadıköylü Spartaküs" olmayı seçmeli.