Kadı ve adalet...

Kadı ve adalet...

20 Temmuz 2016 Çarşamba  |   Köşe Yazıları

15 Temmuz'da yaşanan kabus gecesini yazacaktım, o kadar bilgi kirliliği var ki, ülkeme olan sevgimden ve bir zarar vermeme adına olayların biraz daha netleşmesini beklemeyi uygun buldum. Bunun yerine bir fıkra ile ülkenin durumunu mizahi anlatımı seçtim.

Eski bir tarihte rahmetli Demirel'e bir gazeteci ülkenin halini sormuş. Demirel gazeteciye dönmüş içinde bulunduğumuz durumu bir fıkra ile anlatayım demiş, aşağıdaki fıkrayı anlatmış. 

"Osmanlı döneminde, yolsuzlukları ile ünlü Karakuşi adında bir kadı varmış. Bir gün Karakuşi Kadı, bir fırının önünden geçerken, burnuna güzel bir koku gelmiş. Vitrinde güveç içinde nar gibi kızarmış, sahibini bekleyen nefis bir ördek duruyor. Karakuşi Kadı, fırıncıya "Ben bunu aldım" demiş. Kadıya itiraz edilir mi? Fırıncı hemen ördeği paket yapıp vermiş. Az sonra ördeğin sahibi gelmiş: "Hani bizim ördek?" diye sormuş. Fırıncı boynunu büküp 'Uçtu' deyince, iş kavgaya dönüşmüş. Kavga sırasında fırıncı, araya giren bir gayrimüslim müşterinin gözünü çıkarmış; korkusundan kaçmaya başlamış. Gayrimüslim vatandaş da peşinde koşuyor. Duvardan atlarken, öteki taraftaki hamile bir kadının üstüne düşmez mi! Kadın oracıkta düşük yapmış; kocası da fırıncının peşine düşmüş. Fırıncının çarpıp devirdiği Yahudi bir vatandaş da kızıp peşlerine takılmış... Sonunda duruma müdahale eden zaptiyeler, hepsini yakalayarak Karakuşi Kadı'nın karşısına çıkarmışlar. Ördeğin sahibi, "Bu adam ördeğimi hiç etti" diye şikayet etmiş. Kadı, fırıncıya sormuş: "Ne yaptın bu adamın ördeğini?" Fırıncı 'Uçtu' demiş. Kadı, kara kaplı defterini açmış: "Ördeğin karşısında tayyar yazılı. Tayyar 'Uçar' anlamına gelir. O halde ördeğin uçması suç değil" diyerek fırıncının beraatına karar vermiş. Gözü çıkan gayrimüslim vatandaşın şikayetine de kara kaplı defterden bir madde bulmuş: "Her kim, gayrimüslimin iki gözünü çıkara, o Müslüman'ın tek gözü çıkarıla..." Karakuşi Kadı, şimdi demiş, "Fırıncı senin öbür gözünü de çıkaracak, biz de onun tek gözünü çıkaracağız." Tabii gayrimüslim şikayetinden hemen vazgeçmiş. Çocuğunu kaybeden kadının kocasına da, Karakuşi Kadı, "Karını vereceksin, bu adam yerine yeni çocuk koyacak." diye hüküm kesmiş Böyle olunca adam da, şikayetini anında geri almış. Kadı Yahudi'ye sormuş: "Senin şikayetin ne?" Yahudi ellerini açmış, "Ne diyeyim kadı efendi" demiş, "Adaletinle bin yaşa sen, e mi!" Fıkraları pek seven politikacımız, hikayeyi anlattıktan sonra kendisini dinleyen topluluğa dönerek, kıssadan hisse çıkarmış: 

"Ananı öpen, kadı ise, kime şikayet edeceksin? Bu gün ülkedeki durum bu! Anladınız mı?"