Jirinovski'den 'çılgın kehanetler'

Jirinovski'den 'çılgın kehanetler'

27 Ağustos 2021 Cuma  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, Orta Doğu'daki 2030 yılına kadar yaşanacak olası gelişmelerle ilgili kehanetlerde bulundu. Aşırı milliyetçi Rus politikacının, bu bağlamda çizdiği Orta Doğu haritasında Türkiye parçalanarak Kürtlere, Yunanlara ve Ermenilere veriliyor.  

Telegram kanalında öngörülerini aktaran Jirinovski'ye göre, Pakistan, Afganistan ile Peştunistan devleti olarak birleşecek. Peştun dışındaki halklar ise, Afganistan'dan Orta Asya'ya sıkıştırılacak. Afgan Hazaralar da İran'a taşınacak.

Jirinovski'ye göre, bu durumda İran da yok olabilir ve topraklarında İran Azerbaycanı, Fars, İran Türkmenistanı ve İran Belucistanı oluşturulabilir. Rus politikacının öngörüsüne göre, İran'ın parçalanması da Kafkasya ve Türkmenistan'a yönelik çok sayıda mülteci akımına yol açacak. İran Türkmenleri Orta Asya Türkmenleri ile bağlantı kurmaya çalışacak. 

"Jiri"nin iddialarına göre, Türkiye'de, başkenti Diyarbakır olacak Kürdistan, Amerika'nın yardımıyla kurulacak. Bu, Türkiye'nin bölünmesinin başlangıcı olacak. Jirinovski, ayrıca Avrupa'nın, Ermenistan'ın şu anda Türkiye'nin bir parçası olan "Batı Ermeni topraklarını" geri almasına yardımcı olabileceğini ileri sürdü. Yunanistan da Kıbrıs'ı "kurtaracak", ardından İzmir'e sahip çıkacak, Bulgaristan ise Trakya'yı geri almaya çalışacak.  

Jirinovski'ye göre, Sünniler Irak'ta iktidara geri dönecek ve başkent Bağdat'taki ülkenin kuzeyi üzerindeki kontrolü yeniden ele geçirecek. Irak'ın güneyi, başkenti Basra olan yeni bir Şii Arap devleti olacak. 

Bölgedeki tüm bu değişikliklerden en kârlı çıkacak ülkenin İsrail olacağını da öne süren. Jirinovski, Tel-Aviv'in parçalanmış küçük devletleri yönetebileceğini tahmin ediyor. 

Öte yandan, Jirinovski'ye göre, Afganistan, İran ve Türkiye'den gelen mülteciler, eski SSCB cumhuriyetleri de dahil olmak üzere Orta Asya'da bir iç savaşa yol açacak. Bu bölgelerden gelen mülteciler Rusya'ya akın edecek. İç savaş yüzünden, Orta Asya ülkeleri de güvenliği sağlamak için Moskova'dan kendilerini Rusya Federasyonu'na dahil etmelerini isteyecek. 

Jirinovski ayrıca, Rusya'nın parçalanmış İran'dan ortaya çıkacak Belucistan, İran Azerbaycanı, Fars ve Kürdistan'ı tanıyacağını,  Türkiye topraklarının Ermenistan, Yunanistan ve Bulgaristan'a iadesini de onaylayacağını iddia ediyor. 

Fakat Rus politikacıya göre, Rusya, toprakları yok edileceğini ve aç mültecilerle dolacağı için Orta Asya ülkelerini kabul etmeyecek.

Etiketler:  Rusya