İzlenmesi gereken 10 Rus filmi

İzlenmesi gereken 10 Rus filmi

31 Temmuz 2020 Cuma  |   Günlük

Sovyet ve Rus sinemasına Rusya'daki izleyiciler ile yabancı sinemaseverlerin bakışı her zaman farklı olageldi.  İşte yabancı sinema eleştirmenlerinin bakışını yansıtan güzel bir örnek. RBTH, Harvard Üniversitesi'ne bağlı Department of Visual and Environmental Studies'in (Görsel ve Çevresel Çalışmalar Bölümü) hazırladığı izlenmesi tavsiye edilen filmler içinden en önemli gördüğü 10 Rus filmini şöyle sıraladı:

1. Kanuna Göre (Po zakonu) - Lev Kuleşov, 1926

Öncü sinemacılardan Lev Kuleşov'un bir Jack London yapıtından uyarladığı siyah-beyaz film genel izleyici kitlesi tarafından pek takdir edilmese de hala eleştirmenlerin favorilerinden biri.

2. Potemkin Zırhlısı (Bronenosets Potyomkin) - Sergey Eisenstein, 1925

Rus sinemasının dünya çapında şöhrete sahip yönetmenlerinden Sergey Eisenstein'in 1905 devrimi olaylarından esinlenerek çektiği Potemkin Zırhlısı bugün bile pek çok ülkede ilgiyle izleniyor.

3. Ana (Mat') - Vsevolod Pudovkin, 1926

Ünlü ressamımız Abidin Dino'nun birlikte çalışma şansını bulduğu Sovyet yönetmenlerden biri de Vsevolod Pudovkin. Yönetmenin bu filmi Maksim Gorki'nin aynı adlı romanından uyarlanmış.

4. Toprak (Zemlya) - Aleksandr Dovjenko, 1930

Rusya'nın yine dünyaca ünlü yönetmenlerinden Dovjenko bu filmde kamerasını 1930'lu yıllara damgasını vuran ve ülkeyi kökünden değiştiren tarım ve hayvancılığın kolektifleştirmesi politikasına tutuyor.

5. Turnalar Uçuyor (Letyat juravli) - Mihail Kalatozov, 1957

1958'de Cannes'da Altın Palmiye kazanan film pek çok Rusyalının da en sevdiği filmlerden biri. Yüreklere dokunan bu ikinci dünya savaşı öyküsünde kısa süre önce kaybeden efsanevi oyuncu Aleksey Batalov ve Tatyana Samoylova yıldızlaşıyor.

6. Askerin Türküsü (Ballada o soldate) - Grigori Çuhray, 1959

En özel ve en sevilen Sovyet filmlerinden biri Askerin Türküsü. Yönetmeninin tüm bürokratik engellere rağmen ekrana çıkarmayı başardığı bu mütevazı ikinci dünya savaşı filmi bugün bile pek çok sinemaseverin favori Sovyet filmi.

7. Unutulmuş Ataların Gölgesi (Teni zabıtıh predkov) - Sergey Paradjanov, 1964

Aykırı yönetmen Paradjanov'dan bir orta çağ fonunda geçen bir Romeo-Jülyet hikayesi.

8. Andrey Rublyov (Andrey Rublyov) - Andrey Tarkovski, 1966

Rus tarihinin en önemli ikon sanatçısı Andrey Rublyov'un yaşamına eğilen bir Tarkovski filmi. Alışılmışın üzerindeki süresiyle dikkat çeken film Sovyetler Birliği ve Rusya tarihinin ebedi fay hatlarından biri olan sanatçı-iktidar ilişkisine odaklanıyor.

9. Savaş ve Barış (Voyna i mir) - Sergey Bondarçuk, 1967

Lev Tolstoy'un başyapıtından uyarlanmış bir sinema destanı. Ünlü yönetmen Sergey Bondarçuk'un yönettiği ve başrolünü oynadığı film pek çok Rusyalının da en sevdikleri arasında.

10. Rus Hazine Sandığı (Russkiy Kovçeg) - Aleksandr Sokurov, 2002

Son dönemin öne çıkan Rus yönetmenlerinden Aleksandr Sokurov'un St. Petersburg'da Ermitaj'da çektiği Russkiy Kovçeg kentin 300'ncü kuruluş yılını onurlandırıyor. Ermitaj'ı Rusya'nın kültürel mirasını koruma ve muhafaza etme görevini üstlenmiş bir nevi Nuh'un Gemisi, yani "kovçeg" olarak gören Sokurov filmi tek sekansla ve montajsız çekmiş.

Fotoğraf: "Savaş ve Barış" filminden.

Not: Bu yazı Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanmıştır.