'İyi gazeteci, sevdalı aydın'

'İyi gazeteci, sevdalı aydın'

19 Ocak 2021 Salı  |   Günlük

Basın meslek kuruluşları, AGOS gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in suikast sonucu katledilmesinin 14’üncü yılında açıklamalar yaptı.

Gazeteciler Cemiyeti'nin açıklaması şöyle:

"“9 Ocak 2007’de Agos Gazetesi önünde silahlı bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Hrant Dink’i ölümünün 14. yılında özlemle, sevgiyle anıyoruz. Ülkemizde Türk ve Ermeni halklarının birlikteliğinin, dostluğunun gelişmesini sağlamak için uzun bir süre çaba harcayan Hrant Dink demokrasiye ve insan haklarına olan inancı ve sevgisini her zaman ortaya koyan bir değerdi. 14 yıldır Hrant Dink’in ölümünden sorumlu olanlar için açılan davalar günümüzde de sürmektedir. Bu davaların sonuçlandırılması ve adaletin tecelli etmesi en büyük dileğimizdir. Barışı savunan, insan odaklı gazetecilik yapan meslektaşlarımızın bundan sonra böyle hain saldırılara uğramamasını umut ediyoruz."

Basın Konseyi açıklaması: 

Hrant Dink, iyi bir gazeteci olmanın yanında, ülkesine sevdalı bir aydındı. Yaşamı boyunca bu topraklarda barışın ve kardeşliğin yerleşmesi; halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğü için mücadele etti. Barış ve özgürlüklerin düşmanı olan odakların elbirliği ile 19 Ocak 2007 günü düzenlediği suikastta bir tetikçinin silahından çıkan kurşunlarla hunharca katledildi.  

Ne yazık ki, Türkiye’nin yakın tarihindeki gazeteci ve aydınlara yapılan suikastlar gibi, Hrant Dink cinayeti de aradan geçen 14 yılda  tam olarak aydınlatılamadı. Cinayeti planlayan perde arkasındakiler tam olarak ortaya çıkarılmadı ve hesap sorulmadı. Bu nedenledir ki, bugün de gazeteciler tehdit ediliyor, hedef gösteriliyor.  

Gazeteciler büyük kentlerin göbeğinde güpegündüz sopalı ve silahlı saldırılara uğruyor, yaralanıyor, canlarına kastediliyor. Saldırganlar ise ya bulunamıyor ya da yakalananlar aynı gün ellerini kollarını sallayarak emniyetten ve adliyeden serbest bırakılıyor. 

Hrant Dink’i, katledilişinin 14’üncü yıldönümünde özlem ve saygıyla anarken; tüm gazeteci suikastlarının aydınlatılmasını; bugün de giderek artan gazetecilere yönelik saldırıların durdurulması için devletin bir an önce gerekli önlemleri almasını; halkın haber alma hakkı ile ifade ve basın özgürlüğüne saygı gösterilmesini talep ediyoruz.