İtalya'da kâbus döndü

İtalya'da kâbus döndü

27 Ekim 2020 Salı  |   MG Özel

Yeşim Hatapkapulu, Modena-İtalya

"Il coronavirus torna dalle vacanze..."

Evet, bizi aylarca ölüm korkusuyla evlerimize hapseden, sonra da kaybolmasa bile en azından bir süre uzaklaşarak içimizdeki umutları yeşerten koronavirüs maalesef “tatil”den döndü… 

İtalya’da salgın gerçekten de yaz aylarında azalma eğilimine girmişti ama ekim ayıyla birlikte yeniden tırmanışa geçti. Haberlere bakıyorum, 10 Ekim’de 349 bin olan toplam vaka sayısı 25 Ekim’de aniden 526 bine yükselivermiş, ölenler 37 bini aşmış. 

Kâbus döndü ne yazık ki...

“Tatil”de neredeydi acaba, ne yaptı? 

Aslında beni ne tatilde yaptığı ne de nerede olduğu ilgilendiriyordu. Doğrusunu söylemek gerekirse, yaz aylarında “İtalya’da koronavirüs tatilde” başlıklı bir yazı yazmak pek içimden gelmedi. Ben ilkokuldayken, seri halinde çıkan “Ayşegül Okula Başladı”, “Ayşegül Tatilde”, “Ayşegül Tatilden Döndü” kitapları vardı resimli. Onları seve seve okurduk ama bu virüsün pek bir sevilecek yanı yok!

Evet, maalesef  virüs döndü ve İtalya’da yeniden ciddi önlemler başladı. Artık lokantalar, kafeler saat 18.00’e kadar çalışabiliyor. Spor salonları, yüzme havuzları yeniden tamamen kapandı. Tüm fuarlar iptal edildi; kilisede toplu ayinler, cenaze, vaftiz törenleri  ve düğünler de iptal. Sinema, tiyatro, opera ve bale salonları yeniden kapandı. Okullar zaten çoğunlukla online eğitim veriyordu. Maskesiz sokağa çıkmak zaten uzun zamandır yasak. 
.  
Doğrusu, kimse bahar aylarında geçirdiğimiz o zorlu günlere döneceğimizi düşünmüyordu ama maalesef gidişat o yönde. Hastaneler tekrar hastalarla dolmaya başladı. Çok kolay bulaşabilen bu virüsten kaçabilmek gerçekten büyük dikkat gerektiriyor. İşi şansa bırakırsanız yakalanma ihtimaliniz çok yüksek. 

Virüse inananlar, virüse inanmayanlar, virüse yakalananlar, virüsten sevdiklerini kaybedenler, virüs yüzünden işinden olanlar, virüsten dolayı kafayı üşütenler… Herkesin bir şekilde virüsle bir "ilişkisi" var. Ben körebe oynar gibi hissediyorum şu anda. Sanırım virüsü göremediğim için olsa gerek, sanki gözlerim kapalı, bir yere çarpmadan ilerlemeye çalışıyor gibiyim. Çok dikkatlice yavaş yavaş, adım adım ilerliyor, kararlarımı tüm hislerime ayrı ayrı sorarak, sorgulayarak almaya çalışıyorum.

Önümüzde uzun bir kış var ve hepimiz bu durumdan artık çok yorgunuz.

Sabır, sabır, sabır...

Etiketler:  Yeşim Hatapkapulu