İşte Türk gözlem noktası

İşte Türk gözlem noktası

11 Şubat 2020 Salı  |   Günlük

Rus resmi televizyon kanalı Rossiya’nın haber programında, Suriye'nin İdlip bölgesindeki bir Türk askeri gözlem noktasının İHA aracılığıyla çekilen görüntüleri yayınlandı.

Ülkenin önde gelen Orta Doğu uzmanlarından olan, aynı zamanda ve Rusya Televizyon ve Radyo Kurumunun (VGTRK) üst düzey yöneticileri arasında yer alan Yevgeniy Poddubnıy, "Vesti Nedeli" (Haftanın Haberleri) programında Serakib'deki görevli Türk askeri gözlem noktasını da ekranlara taşıdı. İHA aracılığıyla gözlem noktasını havadan çektiklerini anlatan Rus gazeteci, "Grubumuz, Türk ordusunun Serakib'deki gözlem noktasının İHA yardımıyla görüntüsünü çekmeyi başardı. Teknik araçların çoğunun hangarlarda saklandığı görülüyor. Gözlem noktası, bir sanayi bölgesinin arazisinde bulunuyor. Askeri birliğin elinde zırhlı araçlar ve büyük kalibre silahlar var. Mevziler de donatılmış durumda" dedi. 

Rus gazeteci, M5 karayolu üzerindeki Türk askeri gözlem noktasının, Suriye ordusunun arka cephesinde bulunduğuna ve Türklerin "müttefik" olarak adlandırdığı silahlı grupların mevzilerine yaklaşık 10 kilometre mesafede yer aldığına dikkat çekti. 

Poddubnıy, "Radikal gruplar Türklerin buradaki varlığını, hükümet güçlerine saldırmak için kullandılar. Radikaller Türk ordusunu kullanarak Şam ile Ankara arasında bir ihtilaf daha kışkırtmayı umuyorlardı" iddiasında bulundu. 

Rus gazeteci, Türkiye’nin bölgede radikal grupları tam olarak kontrol edemediğini ve bu militanların İHA aracılığıyla bölgeye yakın Rus askeri üssü Hmeymim'e saldırdığını söyledi. 

Fuad Safarov, Moskova