İstanbul'un en iyi dondurmacıları

İstanbul'un en iyi dondurmacıları

11 Haziran 2022 Cumartesi  |   Günlük

Gaye Şahin, oggusto.com

Yaz günlerini İstanbul’da geçirenler için bir külah dondurmadan daha serin bir mutluluk düşünülemez. Seyyar tezgahlardan ya da bugünün havalı artizan dondurmacılarından tatmak fark etmez; yeter ki bize verdiği çocukça keyif bozulmasın. İstanbul’da yaşayanlar için bol sahlepli kaymaklıdan sorbe ve gelato’ya farklı damak tatlarına uygun hemen her çeşidi bulmak mümkün. Ancak kullanılan malzemeden üretim şekline dikkat edilmesi gereken birçok önemli detay bulunuyor. Şehrin en iyi dondurmalarını keşfetmek için tavsiyelerimizi kaçırmayın. 

Vero Gelato, Caddebostan

Bu sevimli dükkanın sahipleri Veronica Villa ve Yiğit Aktekin, İtalya’da gönüllü çalıştıkları bir STK grubunda tanışmış. Evlendikten sonra uzun bir süre Veronica’nın memleketi Rimini’de yaşamışlar. Rimini’de düzenlenen dev dondurma fuarı, bu işe merak duymaya başlamalarına vesile olmuş. İstanbul’a yerleşme planıyla birlikte hayallerindeki gelato’cu için de çalışmaya başlamışlar. ‘‘Sütünü, meyvesini kendin temin edip günlük üretim yapabildiğin, sadece taze ürünler sunan bir yer hayal ettik. Sevdiğimiz gelato tadını yakalayan bir usta araştırdık uzun süre İtalya’da. Bulduktan sonra gelato yapmayı ondan öğrendik.’’ İtalya’da da gelato işi buradakinden pek farklı değil. Günlük üretim yapanlar da var hazır malzemeyle turistik yerler işletenler de. Veronica İtalya’dan farklı olarak sütlü grubunda bizim salebimizi kullanmayı seçmiş. 

Bağdat Caddesi Caddebostan’da açılan mekanın kapıdan girer girmez içinizi açan tasarım Veronica’nın İtalyan bir mimar arkadaşına ait. Dükkân adını Veronica’dan alıyor ama Vero aynı zamanda İtalyanca gerçek anlamına da geliyor. Mango zencefil, lime fesleğen, frambuaz biberiye, süzme yoğurt, vişne stracciatella gibi seçenekler her yerde aynı tatları bulmaktan sıkılanlar için nefis alternatifler. Rafine şekersiz çikolatalı, gereksiz şeker almak istemeyenler için şehrin açık ara en iyisi. Vero Gelato’nun dışarıya uzanan masaları da caddenin her dem rüzgar alan bir noktasında.

Dondurmacı Yaşar Usta, Bostancı 

Yaşar Çarlı’nın Bostancı’da kulaktan kulağa yayılarak meşhur olan markası gerçek bir başarı hikâyesi. Bir fırının önünde açtığı tezgahla adını duyuran ve kısa sürede hem İstanbul’un hem Türkiye’nin en iyileri arasında yerini sağlamlaştıran Çarlı, ‘benden iyi dondurma yapan yok’ diyebilecek kadar da iddialı. Meyveli dondurma konusunda rakipleri gerçekten az. Bugün Yusdo adıyla markalaşarak pek çok yerde dükkan açtılar ancak Yaşar Usta’nın titizliğiyle hazırlanan sınırlı üretim dondurmayı sadece Bostancı şubesinde tadabilirsiniz. Yaşar Usta’da kokulu Antalya kavunlarından, Bursa şeftalilerine Türkiye’nin birçok yerinden gelen özenle seçilmiş malzemeyi bulabilirsiniz. Meyvelere dalıp tahinli denemeyi ihmal etmeyin. Yaşar Usta’da dondurmanın topu şehrin diğer iyilerine göre çok daha uygun bir fiyatta. Alacağınız lezzet ise paha biçilmez. 

MUÀ, Caddebostan 

Güleryüzü birinci sıraya koyan bir gelatocu arıyorsanız adres Muà. Genç ekibiyle hareketli ve hızlı bir enerjiye sahipler. Tezgahın önünde günün çeşitlerini minik külahlarda görebiliyorsunuz. Mekanın geniş ve ferah oturma bölümü, güzel kahveleri, Yeniköy sahilindeki özel konumu dondurma keyfini tamamlıyor. Muà’nın eğitimlerini Kuzey İtalya’da almış ama işi biraz Türk damak tadıyla uyumlu hale getiren tarifler hazırlamışlar. İtalyan gelatolarının yapısı biraz daha kremamsı. Muà’da krema yerine süt kaymağı kullanılıyor. Dondurmanın sunum ısısı da daha sıcak seven İtalyanlara göre daha düşük. 

Yakaladıkları lezzetin sırrı elbette yine kaliteli malzeme peşinde geçen uzun süreçler. Lüleburgaz’dan özel taze süt getiriyorlar. Zonguldak Ereğli’den gelen Osmanlı çileğiyle yaptıkları çilekli için mevsimi bekleyenler çok. Hatay’dan gelen kavunla yaptıkları kavunlu bal gibi. Muà’da mutlaka denemeniz gereken lezzet Antep fıstıklı. Gaziantep’in kuşboku olarak da bilinen baklavacı fıstığını getirterek yaptıkları gelato, Antep ezmenin dondurması gibi.. Çok çeşit gözünüzü korkutmasın, tadacağınız her şey gerçekten yaratıcı karışımlar. Yeniköy şubesine ek olarak Caddebostan, Bebek, Reşitpaşa ve yeni açtıkları Akaretler şubeleri de oldukça talep görüyor.

 

 

Dondurmacci, Etiler 

Türk usulü dondurmanın iyi malzemeyle hangi noktaya taşınabileceğini kanıtlayanlardan Dondurmacci. Manda sütlü ve bitter çikolatalı dondurması kalbimize taht kurduran seçenekleri. İtalyanların taze ve günlük dondurma mantığını Türk usulüne uygulayan markanın farklı yerlerde şubeleri var. Pespembe ikonik tasarımıyla dikkat çeken Dondurmacci kullandığı malzemelerde son derece hassas. Antibiyotiksiz sertifikalı süt, gerçek şeker ve her biri farklı bölgelerden gelen taze meyveler markanın olmazsa olmazı. Çilek, şeftali, limon, nar, bodrum mandalina gibi seçenekler tamamen sorbe biçiminde, meyve özüyle yapılıyor. Burada bahsetmekte fayda olabilir; sorbeyi granita usulüyle karıştıranlar çok. Sorbe tipli dondurma içerisine süt girmeden yapılıyor ancak kıvamı pürüzsüz. Yani içinde buz parçaları olduğu algısı yanlış. Kaymak, krema ya da sahlep (salep) yerine keçiboynuzu unu kullanılarak bağlanıyor. Dondurmacci sütlü seçenekleri için hakiki sahlep kullanıyor. Manda sütlerini ise Buffa’dan temin ediyorlar. Etiler şubesine ek olarak Göktürk ve Nişantaşı şubeleri de oldukça talep görüyor.

Girandola, Arnavutköy 

Artizan dondurma olarak da bilinen İtalyan gururu gelato, taze taze günlük yapılıp sunulması makbul bir lezzet. Yani kutularda satılabilen endüstriyel bir ürüne dönüşmesi mümkün değil. İçerisinde dondurmaya göre çok daha az hava, yağ ve şeker kullanılıyor. Süt miktarı daha fazla, krema miktarı da az. Dolayısıyla çok daha yumuşak ve yoğun bir tada sahip. Gelato seviyor ama şekerden içiniz baysın istemiyor, biraz da Türk lezzetleriyle tanışsa diye hayal kuruyorsanız, Aslı Eraltan’ın kurduğu Girandola markası şahane bir seçim. Eraltan. Dondurma yapımını da Verona ve Milano’da birebir İtalyan ustaların yanında çalışarak öğrenmiş. Girandola İtalyanca rüzgar gülü demek. Ama isim sizi yanıltmasın tamamen Aslı Hanım’ın markası ve girişimi. Tamamen İtalyan usulünde yani günlük ve en kaliteli malzemeyle üretim yapıyorlar. Karadut Tire’den, şeftali Bursa’dan geliyor. Krema yerine sütün kaymağı kullanıyorlar.’’ Girandola’nın en takdire şayan yanı şekeri oranını minimumda tutması. Yumuşacık çok hafif ve suçluluk hissi vermeyen bir dondurma keyfi yaşatıyor. Hangi çeşidi seçerseniz seçin sadece kullanılan taze malzemenin tadını alıyorsunuz. Şeftali, vişne-elma ve karadut mevsiminde kaçırmamanız gerekenlerden. Bir süredir ramazan aylarında sunduğu güllaçlı dondurma çok seviliyor. After Eight’in yemyeşil rengi ise çocukların favorisi. Caddebostan, Yeniköy gibi pek çok noktada şubeleri var. 

Dondurmino Gelato, Karaköy

Alaçatı’da yakaladığı başarıdan sonra İstanbul’da da açılan Dondurmino, kreması ve aromaları daha yoğun, kıvamlı tam bir İtalyan gelatosu sevenler için. Alaçatı’ya sırf Dondurmino’dan dondurma almak için gidenler bile olduğunu hatırlatmak gerek. Süt ve dondurma endüstrisinde ciddi tecrübeleri olan ve sıklıkla İtalyan şirketleriyle bu alanda çalışan Perihan ve Mehmet Ali Akbulut, Alaçatı’da çok sevdikleri gelato’nun eksikliğini fark edince Dondurmino’yu yaratmaya karar vermişler. Sadece Jersey ırkı ineklerin sütünü kullanıyorlar ve kendilerine ait özel tarifi uyguluyorlar. Limoncello, orman meyvesi ve portakallı cheesecake en sevilenlerden. Bir başka favori Bessaame mucho ise mascarpone peyniriyle yapılıyor. Müdavimlerinin yoğun taleplerine daha fazla kayıtsız kalmayarak Karaköy’de açtıkları şube Fransız Geçidi içinde.

Damla Dondurma ve Boza, Nişantaşı 

Minik, her daim tertemiz bu nostaljik dükkana bakmak bile insanı mutlu etmeye yeter. Sahipleri Ali ve Fahri Tufan Kardeşler, Makedon asıllı. Sütü Sarıyer’den alıyor, günlük taze dondurma yapıyorlar. Kışın da yanına boza ve sahlep ekleniyor. 

Serez Dondurmacısı, Kartal 

Bu dondurmacıya gönülden bağlı müdavimlerin sayısı oldukça fazla. Taze eski zaman dondurmalarını anımsatan bir lezzet çıtaları var. Sütlerini Gündönümü Çiftliği’nden alan ve dondurma ile gelato arası diye tanımlanabilecek kendine has bir kıvamda leziz dondurmalar üreten köklü mekanın cevizlisi, Madagaskar vanilyası ve duble kaymaklısı özellikle tavsiye olunur. Kartal, Maltepe, Acıbadem, Bostancı, Kozyatağı, Bakırköy ve Ataşehir’de şubeleri bulunuyor. 

Mini Dondurma, Bebek 

İstanbul İstanbul olalı, Bebek yürüyüşlerinin değişmeyen adresi. Eski zaman dondurması diye tarif edebileceğimiz süt kokulu az şekerli lezzetlerinin müdavimi çok.

Ali Usta, Moda 

Eski lezzeti yok diye şikayet edenler yok değil ama önünde uzayan sıralar da asla bitmiyor. Kim ne derse desin bir zamanlar Anadolu Yakası’nın yegane dondurmacısı olan Ali Usta, ciddi bir başarı örneği. Bugün hala Moda sakinlerinin mutlaka önünden geçerken durup dondurma almayı ihmal etmediği dükkan, hafta sonları sokağın sonuna uzayan sıralara servis veriyor.

Balkaymak, Moda 

Moda’nın en eski dondurmacılarından Balkaymak bu işi layığıyla yapan özel adreslerden. Yumuşacık, leziz dondurmalarını tatmak için Ali Usta’nın önünde uzayan sırayı geçerek sağa dönmeniz yeterli.