İstanbul'daki haberi Londra'dan almak

İstanbul'daki haberi Londra'dan almak

11 Temmuz 2021 Pazar  |   Günlük

Pazar günü yayımlanan Hürriyet'in manşetinde ilginç ve önemli bir haber var... 

“Terminale sıkışan hayat” başlıklı haber, Taliban'dan kaçarak Türkiye'ye gelen ancak vize sorunu nedeniyle ülkeye giriş yapamayan 16 kişilik bir ailenin dramını anlatıyor. Aralarında hasta bir bebekle üç çok yaşlının da bulunduğu Afgan aile 22 Haziran’dan bu yana zor koşullarda İstanbul Havaalanı'nda yaşıyor. 

Habere göre içlerinden biri, “Taliban, kaçtığımızı biliyor. Geri dönmemiz halinde hepimizi öldürecekler. Hiçbir şekilde ülkemize tekrar dönemeyiz. Bunun hiçbir yolu yok. Ama Türkiye bizi geri göndermeye çalışıyor. Ölmek istemiyoruz” diyor. 

Haber gerçekten de önemli fakat okumaya başladığınızda ilginç bir nokta hemen dikkatinizi çekiyor: Haber aslında BBC Türkçe'ye ait. 

Elbette gazeteler ve televizyon kanalları sadece özel yani kendilerine ait haberlerle çıkmaz. Her gün haber merkezlerine Türkiye'den ve dünyadan binlerce, on binlerce haber yağar. Bunların içinden önemli olanlar seçilir ve yayınlanır. 

Fakat asıl olan özel haberdir yani o gazete ya da televizyon kanalına ait olan. Bu özel haberler o medya kuruluşunun diğerlerinden farklı olmasını, rekabette öne çıkmasını sağlar. 

Özellikle son 10-15 yılda Türkiye'de gazeteciliğin geldiği noktada özel haber geleneği terk edildi ve ajanslardan gelen haberleri başlığını bile değiştirme gereği duymadan kullanma alışkanlığı yerleşti. Rekabet de kalmadığı için bugün medyada çıkan haberlerin neredeyse yüzde 90-95'i aynı. 

Afgan ailenin dramıyla ilgili haberde ironik olan ise, Hürriyet'in İstanbul Havaalanı'ndaki yani “burnunun dibindeki” haberi İngiliz BBC'nin Türkçe yayın yapan sitesinden alması.