İstanbul'da MİT-MOSSAD operasyonu

İstanbul'da MİT-MOSSAD operasyonu

14 Haziran 2022 Salı  |   Serbest Kürsü

Rafael Sadi

İstanbul'da bulunan bir grup İsrailli turiste yönelik terör saldırısı planı iki ülkenin istihbarat örgütleri, MİT ve MOSSAD tarafından ortak operasyonla son anda önlendi.

İsrail Televizyonu Kanal 13'ün son dakika haberine göre, İstiklal Caddesi'ni gezen İsrailli turist grubuna İsrail İstihbarat birimi kriz masası şefinden gelen bir telefonla hayatlarının tehlikede olduğu bildirildi. İsrailli turistlere bulundukları yerde kalmaları, az sonra gelecek zırhlı aracın 10 kişilik bir koruma ekibiyle kendilerini doğrudan havaalanına götüreceği söylendi. Zırhlı araç ile korumalar İsrailli turistleri bulundukları yerden alarak korumalar eşliğinde havaalanına getirdi. Söz konusu turistlerin daha sonra uçakla İsrail'e getirilmesi sağlandı. 

Kanal 13 Haber muhabiri Or Haller'in haberine göre, İsrail Genelkurmay Başkanlığı kriz masasından arayan yetkili turistlere otele kesinlikle dönmemeleri gerektiğini, orada İran'la bağlantılı olduğu ileri sürülen Kudüs Tugayları örgütünden suikastçıların kendilerini beklediğini söyledi.

Bu gelişmenin ardından Türkiye'de bulunan yaklaşık 250 bin İsrailli turistin bir an evvel ülkeye dönmesi istendi ve terör alarmı tehlike seviyesi en yüksek alarm durumu olan 4. seviyeye yükseltildi. 

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İran'ın İsraillilere yönelik terör saldırısı düzenleme girişimleri nedeniyle İsrail vatandaşlarına İstanbul'a ve Türkiye'ye seyahat etmemeleri çağrısında bulunuyorum" dedi ve Türk hükümetine İsrail vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için ortaya koyduğu çabadan dolayı teşekkür etti.

İran, Devrim Muhafızları'nın komutanlarından Albay Seyyad Hodayi'ye yönelik suikasttan İsrail'i sorumlu tutmuştu.