İstanbul Sözleşmesi, Kongreler, Andımız...

İstanbul Sözleşmesi, Kongreler, Andımız...

9 Nisan 2021 Cuma  |   Günlük

Medya Takip Merkezi (MTM), Mart ayında gündemde yer alan siyasi konuları araştırarak öne çıkan başlıkları belirledi. MTM raporuna göre; Mart ayında Türkiye’nin siyaset gündeminin zirvesine İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi yerleşti. AK Parti ve MHP tarafından düzenlenen Olağan Büyük Kurultay’lar ve Andımız ile ilgili karar ise Mart ayı siyasi gündeminin diğer başlıca konuları arasında yer aldı. 

Türkiye aylardır ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyi tartışıyordu. Sözleşme feshedilmesi ile birlikte konu Mart ayında tekrar gündeme geldi. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye, “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” ya da bir diğer adıyla İstanbul Sözleşmesi’nden resmen ayrıldı. Aylardır her açıklamanın Türkiye gündemine bomba gibi düştüğü, tartışmalara ve fikir ayrılıklarına neden olan İstanbul Sözleşmesi, feshedilmesiyle birlikte ay boyunca toplam 57 bin 677 habere yansıyarak ayın en çok konuşulan siyasi başlığı oldu. 

7.si düzenlenen AK Parti Olağan Büyük Kongresi ay boyunca toplam 14 bin 496 habere, MHP Olağan Büyük Kurultayı ise ay boyunca toplam bin 457 habere yansıdı. 

Danıştay'ın ilköğretim okullarında, Öğrenci Andı olarak bilinen Andımız’ın okunmasını sonlandıran kararı, siyaset camiasının gündemi haline geldi. Türkiye’de “Çözüm Süreci” döneminde Öğrenci Andı kaldırılmış, buna karşın Türk Eğitim-Sen, düzenlemenin iptali istemiyle Danıştay’a dava açmıştı. Siyasiler arasında da tartışma konusu olan Öğrenci Andı’nın kaldırılması, ay boyunca toplam 11 bin 585 haberde yer alarak Mart ayının öne çıkan siyasi başlıklarından oldu.

(MTM)