İsrail yangınına ilk koşan Filistin oldu

İsrail yangınına ilk koşan Filistin oldu

18 Ağustos 2021 Çarşamba  |   Serbest Kürsü

Rafael Sadi

İsrail'in Yeruşalayim bölgesi ormanlarında 120 değişik noktada çıkan yangınlar şehrin tamamını tehdit eder duruma geldi. 

Yangınlar nedeniyle Yeruşalayim Hadassa Hastanesi'ndeki hastalar tahliye edildi. İsrail 6 değişik ülkeden yangın söndürme çalışmalarına katılsınlar diye yardım talebinde bulundu. Bu ülkeler Yunanistan, Kıbrıs, Azerbaycan, İtalya, Fransa ve Hırvatistan.. 

Ancak yardıma ilk koşanlardan bir İsrail’in "ezeli düşmanı" Filisitin Özerk Yönetimi oldu. 

Komşuluk böyle bir şey. Allah razı olsun. 

Filistin Yönetimi'nin yardım teklifinin İsrail tarafından olumlu karşılanmasından sonra dört ekip öğle saatlerinde yangınla mücadele çalışmalarına katıldı. 2010'daki Karmel felaketinden ve 2016'da Sha'ar HaGai'deki yangınlardan sonra bu tür bir iş birliği üçüncü kez gerçekleşmiş oldu.

Batı Şeria'dan gelen dört itfaiye ekibi, yangınla mücadele çalışmalarının yürütüldüğü Beyt Şemeş'deki ana itfaiye istasyonunda konuşlandı ve önce bölgeyle ve yangınlar hakkında operasyonel rifing aldı. Ardından İsrail ekipleriyle birlikte yangınları söndürmek için yola çıktılar. Filistin itfaiye ekiplerinin gelişi, işgal altındaki topraklarda Hükümet Operasyonları Koordinasyon Birimi ve Sivil İdare tarafından koordine edildi ve birim görevlileri faaliyetlerinde onlara eşlik etti.

Savunma Bakanı Gantz, "Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'a İsrail'e yardıma gelen itfaiyecileri gönderme kararı çin teşekkür etmek istiyorum. Karşılıklı garanti ve insan hayatını kurtarmak hepimizin ortak çıkarınadır" dedi 

Dışişleri Bakanı Yair Lapid de, "Durum değerlendirildikten sonra Yeruşalayim Dağlarındaki yangınların söndürülmesi için uluslararası yardıma ihtiyaç olmadığına karar verildi. Yardım etmeyi kabul eden tüm ülkelere teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

Etiketler:  Rafael Sadi