İsrail uçakları nasıl kiralandı...

İsrail uçakları nasıl kiralandı...

9 Ağustos 2021 Pazartesi  |   Serbest Kürsü

Rafael Sadi

Evet, neredeyse yılan hikâyesine dönecek olan yangın söndürme uçakları konusunu tam manası ile anlayabilmek için bu kısa araştırmayı okumamız gerekiyor... 

29 Temmuz Perşembe gecesi gerek İsrail Devlet Başkanı Yitshak Herzog gerekse İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’e hitaben birer mektup ile Türkiye'de çıkan yangınları hatırlattım ve bu dost ülke insanlarının yardımına koşmamızın insanlık görevi olduğunu, zamanında Türkiye Cumhuriyeti devletinin de Hayfa yangınları esnasında yangın söndürme uçakları gönderdiğini hatırlatarak yardım edilmesi konusunda isteğimi belirttim. 

Ne kadar işe yaradığını bilmemekle birlikte eski dostum, eski Dışişleri Bakanlığı Türkiye Masası Şefi, şimdilerde Türkiye’deki İsrail Maslahatgüzarı olarak görev yapan Bayan İrit Lilian’a da bu gerekliliği ilettim. 

Sağ olsun, sadece Bayan Lilian dört sözcükle cevap verdi: "Bu konu üzerine çalışıyoruz." 

Diplomasi lisanı oldukça ilginçtir. Hiçbir diplomat asla kesin bir ifade kullanmaz, kullanamaz hatta. Her şey sizin nasıl anlamak istediğinize bırakılır. Hoş bu mesaj edinmiş olduğum tecrübeye dayanarak, "Biz teklif edeceğiz ama onlar kabul ederse..." demektir. 

Aradan geçen birkaç gün içinde Türkiye'nin bu konuda yardıma ihtiyacı olmadığı yolunda bazı yayınlar çıktı ancak hiçbiri resmi açıklama değildi. Sonunda Sayın Mevlüt Çavuşoğlu İsrail’den 3 uçak kiralandığını beyan etti ve uçaklar Türkiye’ye vardı. 

Uçaklar ticari bir şirket olan ve 2011 yılından beri İsrail Türkiye arasında faaliyet gösteren Arad Holding aracılığı ile kiralanmıştı.  

Arad Holding sahibi Nimrod Arad, aynı zamanda iki ülkem arasında oldukça parlak bir geçmişe sahip olan İsrail-Türkiye İş Konseyi'nin de etkin bir üyesi, kurucu başkanlardan sayın Moris Reyna’dan rica ederek Bay Nimrod ile görüşme talep ettim. Sağ olsun telefonuma hemen cevap vererek  görüşmemi sağladı.  

Nimrod Arad’a aşağıdaki soruları mail ile ilettim ve cevapları da aynı şekilde aldım. 

 

Nimrod Arad-Öncelikle  benimle görüşmeyi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim... Adınız İsrail yangın söndürme uçaklarının Türkiye'ye kiralanmasında geçtiği için sizi aradım ve sağ olsun İsrail-Türkiye İş Konseyi aracılığı ile size ulaşabildim. Şayet diplomatik bir sorun yoksa bu konuda nasıl araya girip uçak kiralama işini hallettiğinizi detaylı olarak anlatmanızı rica edeceğim. Tabii mümkün olduğu kadarı ile. Bildiğim kadarı ile ilk başta uçakların Türkiye'ye yardım olarak gönderilmesi düşüncesi vardı ve bu düşünce diplomatik yollardan araştırılarak kabul görüp görmeyeceği araştırıldı. Yoklama çekildi anlayacağınız. Muhtemelen durumu biliyorsunuzdur. Muhtemelen diplomatik soğukluklar sebebi ile yardım teklifi pek olumlu karşılanmadı ve kanaatimce Dışişleri ve İsrail'in Türkiye Büyükelçiliği ile Maslahatgüzarı bayan İrit Lilian'ın çabaları ile olay hibe ve yardımdan kiralama haline dönüştü. Hoş aslında ne şekilde olduğu pek fazla önem taşımıyor. Önemli olan yangının söndürülmesidir. Bu sorudan sonra bu uçakların ne şekilde çalıştığını izah ederseniz ne şekilde yangın söndürdüğünü anlatırsanız memnun olurum. 

-Sizinle tanışmak bir zevk ve onurdur. İsrail ve Türkiye komşu, müttefik, ortak olarak kalbimde çok değerliler ve harika ortak tarih ve kültürü paylaşıyorlar. Türk milletine ve Türkiye halkına saygı ve sevgi duyuyorum. İhtiyaç zamanlarında birbirimize her zaman destek olduk ve sonsuza kadar da öyle olmaya devam edeceğiz.

-Bir de uçakların oldukça eski olduğu yer aldı Türk basınında. Tabii ki bakımı yapıldıktan sonra uçakların ömrü çok uzun olabilir. Ticaret sahanız hakkında da bilgi vermek isterseniz iyi olur. Sadece Türkiye ile çalıştığınızı belirttiniz telefonda, neler yapıyorsunuz iki ülkem arasında?

-Uçak ve mürettebat kiralama talebi 3.8.2021 akşamı geldi ve ertesi sabah erken saatlerde anlaşmaya varıldı. O gün boyunca detaylar üzerinde çalışmak, bilgi toplamak ve en çok da uçak mürettebatını Türkiye'ye gitmek için yetkilendirmek durumunda kaldık. Şu anda Covid nedeniyle kısıtlamalar var ve Türkiye'ye her ziyareti onaylamak için özel bir İsrail hükümet komitesine ihtiyaç var. 

İzinler, İsrail Büyükelçiliği'nden Maslahatgüzar Irit Lillian ve Posta Başkan Vekili Ehud Eitam'ın harika yardımlarıyla, şaşırtıcı derecede hızlı olan 4 Ağustos gecesine kadar verildi. İsrail'e döndükten sonra, tüm mürettebatın COVID İsrail yasaları nedeniyle 7 gün karantinada kalması gerekecek. Hava ekibine, Büyükelçiliğe ve katılan herkese çok teşekkür etmek istiyorum. 

5 Ağustos tarihinde şirket, Chim-Nir uçaklar, güzergah, izinler, ekipman vb. hazırlıklarını yapmak zorunda kaldı ve her şey gece vakti hazırdı. 6 Ağustos saat 06:00'da, bu görev için pilotların brifingi yerel İsrail havaalanında yapıldı ve kalkış 07:15'te Bodrum'a yakın Milas Havaalanı'na inmek üzere havalandı. O gün öğleden sonra 3 uçak, 2 yangın söndürme ve 1 lojistik destek ve mürettebatı Milas'a indi. Uçaklar, Marmaris bölgesi ile Bodrum ve Milas bölgelerinde birden fazla günlük görev için 7 Ağustos'ta seferlerine başladı.   

Uçakların önümüzdeki 3 gün daha kalması ve çalışması bekleniyor ve gerekirse uzatılacak. Umarım bu yangın kontrol altına alınır ve ihtiyaç duyulmaz. Girişim, çok saygı duyduğum yakın arkadaşım ve ortağım, Odas Enerji CEO'su ve sahibi Burak Altay'dan geldi ve masrafları da karşıladı. Bu önemli girişim için kendilerine çok teşekkür etmek istiyorum. 

İsrail tarafından gereken her şeyi hallettim ve İsrail ile Türk tarafı arasında koordinasyonu sağladım. Türkiye'de çok değerli arkadaşlarım ve iş ortaklarım var, İsrail-Türkiye Ticaret Odası üyesi, Tel-Aviv ve İstanbul arasında çok seyahat ediyorum ve ülkeler arasındaki karşılıklı iş fırsatlarına odaklanıyorum. 

Hatta bu yaz tatilini ailemle Bodrum'da yapmayı planlamıştım ama COVID kısıtlamaları nedeniyle iptal etmek zorunda kaldım. 

Uçaklar, uçaklara ve mürettebata yangın söndürme hizmetleri sağlayan özel bir şirket olan Chim-Nir'e ait ve çok hızlı müdahale ettikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. 

Uçaklar iyi durumda, bazen uzun mesafeli görevler veya olası yangınları tespit etmek için keşif misyonları nedeniyle 1930 litreye kadar taşıyor, beklenmedik zaman alan uçaklar, artan yakıt tüketimi nedeniyle biraz daha az taşıyor. Bu uçaklar hem İsrail'de hem de bölgedeki diğer ülkelerde görevlerde kullanılıyor. 

İsrail ve Türkiye arasında iş yapıyorum, sağlık, enerji, ulaşım, akıllı şehirler gibi çeşitli alanlarda İsrail teknoloji çözümlerini uygulamaya odaklanıyorum. 

Türkiye'deki büyük fırsatlara ulaşmak için İsrailli startup teknoloji şirketleri ve aynı zamanda büyüyen şirketler ile ortaklık yapıyorum ve bu şirketlerin halka arz öncesi aşamalarında yatırım turlarına katılmak isteyen yatırımcılarla işbirliği yapıyorum. . 

Teşekkürler, Türkiye'nin harika insanlarına ve güzel doğasına teşekkür ederiz, bunu onlar için yapıyoruz. Bu vesile ile gerek Dalaman gerekse Milas havaalanları yetkili ve görevlilerine en derin ve samimi teşekkürlerimi iletmek isterim. Gerçekten hepsi ayrı ayrı ellerinden geleni en iyi şekilde yaptılar ve yardımcı oldular sağ olsunlar. 

Sağ olsun konu ile ilgili fotoğrafları da kendisi iletti. Umarım yangın bir an evvel söner ve bir daha da gerek kalmaz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Sağ olun 
 

Etiketler:  Rafael Sadi