İsrail açıklamalarında ton farkı

İsrail açıklamalarında ton farkı

13 Mayıs 2021 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın saygın gazetelerinden Kommersant, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki son telefon görüşmesinden sonra iki tarafın yaptığı açıklamaları karşılaştırdı. 

Rus gazetesi önce Erdoğan'ın "Rusya Dışişleri Bakanlığının Filistin konusunda Birleşmiş Milletler parametrelerine ve iki devletli çözüme işaret eden açıklamasını önemli bulduğumu belirttim. Türkiye ve Rusya’nın Kudüs'te yaşanan gelişmeler konusunda hemfikir olduğunun gösterilmesinin önemli bir mesaj teşkil ettiğine dikkati çektim" açıklamasını aktardı. Kommersant, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan görüşmenin Rusça versiyonu, Türkçe versiyonundan daha ölçülü" yorumunda bulundu. Gazete Kremlin açıklamasındaki, "Taraflar şiddet olaylarının ve ölü ile yaralı sayısının artması nedeniyle ciddi anlamda endişeli oldukları dile getirdi" ifadesini örnek gösterdi.  

Kommersant'a göre, ayrıca Suriye, Libya ve Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde denenen Rusya ile ortak barışı koruma tecrübesini  çatışma bölgesinde uygulamak için Ankara, Moskova'ya teklifte bulundu. Gazete, "Fakat Rusya, teklifi yorumsuz bıraktı" dedi.  

Gazetenin yorumuna göre, Moskova, İsrail'in çatışmada arabuluculuk yapma girişimlerine yönelik olumsuz tutumunu gayet iyi biliyor. Makalede, "Son yıllarda Rusya birçok kez Filistinli ve İsrailli liderler arasında kendi veya başka bir platformda müzakereler düzenleme teklifinde bulundu, ancak İsrail tarafı  bu fikirleri kibarca ama kesin bir şekilde reddetti. Daha önce İsrail, kim girişimde bulunursa bulunsun, kendileriyle Filistinliler arasında barışı koruma güçlerinin konuşlandırılmasına defalarca karşı çıktı... İsrailliler, barış güçlerinin topraklarında konuşlandırılmasına asla izin vermedi ve izin vermeyecek" denildi. 
 

Etiketler:  Rusya