İsmet Berkan Karar gazetesinde

İsmet Berkan Karar gazetesinde

30 Mart 2021 Salı  |   Günlük

Karar gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Kiras, "Kabataş yalanı" nedeniyle özür dileyen İsmet Birkan'ı yazar kadrosuna dahil ettiklerini açıkladı.

Kiras Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Berkan'ın 1 Nisan tarihinde Karar'daki yazılarına başlayacağını söyledi. Gazetenin salı günü (bugün) yayınlanan sayısında da manşet üstünden, "İsmet Berkan Karar'da. İlk yazısı perşembe" duyurusu yapıldı.

Gezi olaylarının yaşandığı sıralarda, 1 Haziran 2013 tarihinde Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun gelini Zehra Develioğlu, Kabataş’ta 6 aylık çocuğuyla “100 kişilik, yarı çıplak erkeklerin saldırısına uğradığını” iddia etmiş, Berkan 12 Haziran 2013'de “Çok ama çok acı bir öykü. Maalesef gerçek. MOBESE görüntüleri dahil pek çok şey var, savunulur tarafı olmayan bir olay” diye yazmış, Twitter'da kendisine yöneltilen, “Siz izlediniz mi” sorusuna “Evet” yanıtını vermişti.

Ancak Berkan, saldırıyla ilgili görüntülerin ortaya çıkmaması üzerine 24 Mart 2015 tarihinde şöyle özür dilemişti:

"Lafı dolandırmadan söyleyeyim: Birçok kişinin güvenini sarstığım ve onları hayal kırıklığına uğrattığım için çok üzgünüm. 
Bu satırları okuyanlar da lafı dolandırmadan anlasınlar; 'Aslında şunu diyor', 'Yok canım böyle demek istiyor', 'Öyle değil böyle' falan yok. Üzgünüm. Ve özür diliyorum.''

Manşet fotoğrafı: Sabah gazetesi.