İsmail Saymaz'ın performansı

İsmail Saymaz'ın performansı

19 Haziran 2021 Cumartesi  |   Köşe Yazıları

Cenk Başlamış

Hakkındaki iddialar nedeniyle Habertürk'ten ayrılmak zorunda kalan Veyis Ateş'in Halk TV'de İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtladığı canlı yayın son dönemin en çok ilgi çeken yayınlarından biri oldu. 

Öncelikle, son günlerde herkesin konuştuğu Ateş'i canlı yayına çıkarabilmeyi Halk TV'nin ve Saymaz'ın başarı hanesine yazmak gerekiyor. 

Saymaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Habertürk'teki yayınına katılan ve eleştirilere hedef olan gazetecilerden biriydi. Belli ki eleştirilerden ders çıkarmış ve programa iyi hazırlanmış. Sorması gereken soruların çoğunu daha programın ilk dakikalarında Ateş'in kaçamak yapmasına izin vermeden arka arkaya, ısrarla, biraz da sert bir üslupla sordu, doğru da yaptı. 

Ancak firari iş adamı Sezgin Baran Korkmaz'ın (SBK) yayına katılması Halk TV ve Saymaz açısından işleri biraz karıştırdı. Aslında, iddiaların sahibi konumundaki bir kişinin, hem de suçladığı Ateş'in bulunduğu yayına katılması bulunmaz bir nimetti. 

Ancak iki sorun çıktı... 

Birincisi, belli ki çok kızgın olan SBK makineli tüfek gibi konuşmaya başlayınca sesi boğuldu ve söylediklerinin bir kısmı anlaşılmadı. 

Daha önemlisi ise, firari bir kişiyi yayına almak hem Halk TV'yi hem de Saymaz'ı tedirgin etti. SBK'nin başka konulara da girmesinden, dolayısıyla zaten hedefte olan Halk TV'yi zor duruma düşürmesinden korkan Saymaz ve kanalın rejisi SBK'yi yayından aldı. 

Malum, sosyal medyanın hüküm sürdüğü bir dönemdeyiz. 

Twitter'da bu konuda eleştiriler yükselince Saymaz önce SBK'yi yeniden yayına almayı düşündü ama o anda bir hata yaparak Ateş'in olurunu almak istedi. Bu gollük pası değerlendiren Ateş de tabii karşı çıktı. Oysa Ateş ya da herhangi bir konuğun, o anda bulunduğu kanalın kimi yayına bağlayacağı konusunda herhangi bir tasarrufu söz konusu bile olamaz. Neyse ki Halk TV rejisi haklı olarak SBK konusunda bastırdı ve yeniden bağladı. 

SBK konusunda bu yaşananlar Saymaz'ın yayın öncesinde kafasında planladığı akışı belli ki bozdu. Zaten programın başında, “Kum saati getirdim. 3-5 dakikalık süreler olacak yanıtlar için” dediği kum saatini bir daha nedense hiç duymadık. 

Programın ilk bölümünde daha iyi performans gösteren Saymaz, SBK'nin Ateş'e hakaret de içeren bazı sözleri karşısında konuğunu savunmak, kollamak zorunda hissetti. Gereksiz bir hassasiyetti, sonuçta ikisi (SBK-Ateş) arasındaki bir konuydu. 

Saymaz'ın üzerine gitmesi gereken konular şöyleydi: 

-İddiaların yer aldığı kaydı dinlediğini ve Ateş'in 10 milyon istediğini kulaklarıyla duyduğunu sadece bir kere söyledi. Bu konuyu tekrar tekrar hatırlatması gerekiyordu. 

-Bir gazetecinin nasıl arabuluculuk rolüne soyunabildiğini sadece bir kere sordu, onda da Ateş topu çevirip durdu. Bu soruda da ısrarcı olmalıydı. 

-Ateş, tartışmaların odağındaki lüks otelde sadece bir kez kaldığını, daha lüks otellerde de kaldığı söyledi. Saymaz bu konunun da üzerine gitmeli, konuğunu sıkıştırmalıydı. 

-2006 yılında gazeteciliğe başladığını söyleyen Ateş'i siyasi bağları konusunda da yeterince sıkıştırmadı.

-SBK'nin iddialarına konu olan12 gazeteciyi ona değil de Ateş'e sormak büyük hataydı.

-Gökte ararken yerde bulunan SBK'nin yayına bağlanması yeterince değerlendirilemedi, fırsat tepildi.

-Program sürerken Sedat Peker, Ateş'in söylediklerinin yalan olduğunu iddia eden Twitter paylaşımları yaptı, bunları da sorabilirdi.

Sonuç olarak Saymaz'ın Ateş'i aklamaya çalıştığını söylemek haksızlık olur, asıl eleştirilmesi gereken programın başındaki doğru ve güçlü performansını sürdürememesi olmalı. Programın sonuna kadar kararlı ve ısrarcı gitmesi gerekirdi. Ama bu eleştirileri yaparken program sunma konusundaki deneyimsizliğini de göz önünde bulundurmalı.

Bu programdan ne öğrendik diye soracak olursanız... 

Gazeteci olmayan bir kişinin ittirmeyle ülkenin büyük kanallarından birinde yıllarca gazeteci taklidi yaptığını bu yayın sayesinde görmüş olduk.