İsmail Kalesi'ni düşüren ajan

İsmail Kalesi'ni düşüren ajan

24 Ekim 2021 Pazar  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Günümüzde en önemli silah “bilgi” olduğu için birbirine karşı casusluk faaliyeti yürütmeyen ülke hemen hemen yok.

Ancak istihbarat toplama sadece bugüne özgü bir faaliyet değil, devletler yüzyıllardır düşman ya da rakip ülkelere ait önemli sırları öğrenmeye çalışıyor.

Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin’in yaptığı bir açıklama, az bilinen bir konuda, Rus İmparatorluğu’nun Osmanlı topraklarındaki istihbarat çalışmaları hakkında ilginç detaylar içeriyor. Bu açıklamayla İsmail Kalesi’nin ele geçirilmesinde ressam bir Rus ajanının oynadığı kritik rol ortaya çıkıyor. 

Moskova'daki Rusya Tarih Cemiyeti Evi'nde "Türk Kıyısı ve Kutuzov'un Görevi. 18. yüzyılda Rus istihbaratı tarihinden" sergisinin açılışına katılan Narışkin, 1790 yılında Ukrayna'nın Tuna nehri kıyısında bulunan Türk İsmail Kalesi'nin alınması sırasında dönemin ünlü Rus komutanı Mihail Kutuzov'un yürüttüğü askeri ve istihbarat faaliyetlerini anlattı. 

Narışkin, kalenin alınması için yürütülen istihbarat çalışmalarının önemli bir bölümünün teğmen rütbeli ressam Gavriil Sergeyev tarafından yapıldığını açıkladı. Narışkin, "Sergeyev St. Petersburg Sanat Akademisi mezunuydu. Osmanlı memurlarında herhangi bir şüphe uyandırmadan işini başarıyla yaptı, manzaralarını çizerken tüm detayları inceledi. Osmanlıların savunma yapılarında güvenlik açıklarını ve genel olarak arazinin ayrıntılarını çizerek Rus istihbaratına aktardı" dedi. 

SVR başkanı operasyonu “Rus istihbarat servisinin temsilcilerinin yüksek profesyonellik ve entelektüellik açısından en iyi örneği” olarak nitelendirdi. 

İsmail Kalesi'ne operasyon, 22 Aralık 1790'da Aleksandr Suvorov komutasındaki Rus ordusu tarafından düzenlendi. Rus ordusu tarafından kuşatılan kaleyi alabilmek için Kutuzov'a öncelikle Osmanlı arazisinde istihbarat toplanması görevi verildi. Bu çalışmalar sırasında ressam Sergeyev, Rus istihbaratına sürekli bilgi aktardı. 22 Aralık 1790 sabahı top atışına başlayarak saldırıya geçen Rus ordusu çatışmalar sonucu kaleyi ele geçirdi. 

Türk tarihçilere göre, yedi ay süren kuşatma sonucu Türk tarafı 30 bin, Ruslar ise bazıları general düzeyinde 15 bin kayıp verdi.

Rus tarihçilerine göre, komutan Suvorov, bölgedeki Türk ordusu ve kale ile ilgili istihbarat bilgilerinden yola çıkarak operasyonu onayladı. Operasyona ciddi katkılarından dolayı komutan Kutuzov da ödüllendirildi.

Not: Bu yazı Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanmıştır.

Etiketler:  Rusya