İşleyen 'Demir' ışıldar

İşleyen 'Demir' ışıldar

22 Aralık 2021 Çarşamba  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray ligde aldığı başarısız sonuçların ardından bu durumu tersine çevirmenin yollarını ararken, ligin en formda ekiplerinden olan Adana Demirspor deplasmanına gidiyor, takımın bir an önce çıkış yolu bulması gerekiyordu. Hep beraber bu maçın analizine bir göz atalım…. 

Maçtan önce yapmış olduğum analizlerde, seyirci desteğini de baz aldığımız zaman psikolojik üstünlüğün Adana Demirspor’da olduğunu söylemek gerekiyordu. Montella kadro yapısını oturttuğu gibi, oyun sistemini de oturttu.  

Ek olarak, Galatasaray’ın kadrosunu gördüğümde bek performansının nasıl olacağını da merak etmiyor değildim. Oğulcan–Ömer tercihinin uzun vadede efektif olacağını düşünüyorum. Sağ bek rotasyonunda Alparslan ismi de değerlendirilebilir. Maçın ilk çeyreği ile hızlı bir oyuna şahit olduk. 

Adana Demirspor’un ön alan baskısına Galatasaray, dikine oynayarak cevap verince pozisyonu bol bir giriş yaptık. Galatasaray’ın oyuna daha iyi başladığını söyleyebilirim. Derin toplar ile bekleri hücuma katma isteği ağırlıklı olarak sol taraftan gerçekleşse de pozisyonlar, her zamanki gibi cömert harcandı.  

İkinci bölgeyi kalabalık tutan Adana Demirspor, Galatasaray’ın geçiş oyunu isteğini çabuk çözdü ve Berkan Kutlu’nun oyunun yönünü değiştirmesini Stambouli ile kapattı. Ön alanda Vargas–Yunus iş birliğinin meyvelerini fazlaca alan mavi şimşekler, derin toplar ile geçiş oyununu çok hızlı oynadı. Daha fazla pozisyona giren taraf olan Montella’nın öğrencileri, Balotelli’nin sırtı dönük oyunundan fazlasıyla yararlandı.  

Bu sayede beklerini hücuma katarak potansiyel tehlike ihtimalini rakibe verdiler. Galatasaray, Morutan–Kerem ikilisini pozisyona sokma konusunda ciddi problem yaşarken, kırılma anları diyebileceğimiz sıralarda da topu ağlarla buluşturamadı. Pozisyon konusunda hiçbir problem olmasa da mevcut motivasyonun bitiriciliği de etkilediğini düşünüyorum. İkinci yarısının da aşağı yukarı aynı geçeceğini tahmin ettiğimden Galatasaray özelinde birkaç değişikliğin ‘’daha erken’’ gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Takım genel hatları ile topu öne taşısa da ön alanda çoğalamadı ve pozisyonları bitirme konusunda ciddi sorun yaşadı.  

Halil–Taylan değişikliği ile saha içi varyasyonun değişmesi, takımın daha dikine oynamasını sağlayabilirdi. Adana Demirspor ise, tam da istediğini aldı. Asıl amaç, takımın çok adamla kapanarak hızlı bir şekilde hücuma çıkmasıydı. 

Topun kontrolünü Galatasaray’a bırakarak doğru formda bunu yaptıklarını düşünüyorum. Yunus Akgün’e ayrı bir parantez açmak gerek…. Montella kendisini ön bölgenin her tarafında serbest bir şekilde oynatıyor. Yeri geldiğinde kanat, yeri geldiğinde ise 10 numara olan genç yıldız, tek başına maçı alarak adeta tarih yazdı… Adana Demirspor, yeni bir galibiyet serisi ile yoluna devam ederken, Galatasaray kötü gidişe dur diyemedi. Sizce, bir sonraki hafta neler olacak?..

Etiketler:  Futbol