İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar

İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar

2 Mayıs 2020 Cumartesi  |   Köşe Yazıları

Siz hiç TV'de, mesela İsviçre dağlarında bir gezi programı izlerken, gitmiş kadar olur musunuz? Ya da bir yemek programında aşçının hünkârbeğendisine ağzınız sulanıp, o sırada önünüzde bulunan peynir ekmeği, hünkar gibi yeyip, "Beğendim" diyebilir misiniz? 

Cevap evet ise yaşadınız… Çünkü ne demiş büyüklerimiz; insan hayal ettiği müddetçe yaşar. 

Hayal ettiğini yaşama ve bir şeyi hayal ederken gerçekmiş gibi zevk alabilme kapasitesi insanda vardır... Şimdi bu cümlenin içinde cinsellik de yatabilir… Bunun da konuşulması gerekebilir! Ancak bu durumda editör RTÜK'lük yapabilir!.. Bu yüzden o kısmına girmeyeceğim… Ama bu konu, Türkiye’de cinsel eğitimde, hele hele sapıkları tımar etmede mutlaka incelenmesi gerekli bir yaklaşımdır deyip bırakayım. 

Elbette tersine, düşünülen şeyden korkma, üzülme, ürperme vs gibi olumsuz duygulara da insan meyil edebilir… Buna da modern çağın hastalığı ‘stres’ diyorlar zaten.  Eskiden beri vardı bu kavram da,  ‘'evhamlı' der geçerdi büyüklerimiz… şimdi stres dedik, güya bilim kattık. 

Ama işin ilginci stres her gün konuşulan bir olumsuzluk hatta hastalık iken, tersine mutlu anlar hayal ederek haz alma becerisine bir sıfat yok… Aklınız yine cinselliğe gitmezse tabii… Evet, bence de o kelime her konuya kullanılabilir.  

Mesela ben TV karşısında tüm dünyayı gezme zevkine erdikten başka, yemediğim yemek de kalmadı… Sokaklardaki her pisliği yiyen Bourdain’in intiharından sonra ortaya çıkan James diye çok tatlı bir aşçım var mesela… Tereyağı hastası olsa da Fransa, İngiltere, ABD alt üst ettik, yemediğimiz ne istiridye kaldı ne kuzu inciği, görmediğimiz de ne Napa vadisi kaldı ne İskoçya adaları… Üstelik koçum her yemekte bir kadeh şarabını, birasını hatta yemeğe katacağı konyağı da içiyor ve de RTÜK buzlanması sıfır. Oysa bizim Katar hegemonyası altındaki TV ve RTÜK'ümüzden korkan, ‘’Hastasıyız" Ayhan abiden tut, gurme değil, bir obur olan Mehmet abiye kadar hiçbir gezgin, bir tek gün yedikleri onca Adana kebap, çiğ köfte, kaşık salatası yanına bir tek kadeh parlatamadılar gitti! Yahu o masa rakısız olur mu Mehmet abi… hele o balık şarapsız olur mu yandaşı Mösyö? İnsaf… Fakat esas yeni başlayan Selanik’ten girip 3 dizide Lizbon’a ulaşan anlı şanlı artistlerimiz Erkan ve Güven ağabeylerimize de tüm Asmalı Mescit meyhaneleri küssün… ayıptır ya… şarap fabrikasını gezip, "üzüm suyu" diyecek kadar korkar mı insan yahu! Şarap demek yasak değil kardeşim, içersen buzluyorlar alt tarafı…  

Şurası kesin ki, ya Katarlılar ya da RTÜK, yabancı bazı yayınlarda içkiyi ve hatta bazı seksi sahneleri tolere ederken, bizim kraldan çok kralcı gezginler ve gurme görünümlü oburlar, tarihin ilk şarabının üretildiği bu topraklarda bir kadeh şarabı bırak içmeyi, şişesini göstermekten utanadursunlar, bir de üzüm suyu diyecek kadar çekinmekteler. Bir turizm ülkesinde bu tür programlar yapan aydınlıklarını bilemeyeceğim ama güya entel bu kesimin bu pısırıklığını buradan kınıyorum! Otellerinde, barlarında restoranlarında içki akan bir ülkenin TV'lerindeki bu saçmalığın artık son bulmasını ve şarap, rakı ile biranın bu programlarda ve hele ülke tanıtımlarında boy göstermesini, 24 saat kesintisiz 25 yıllık viskiden gir 3 bin euroluk şaraba, 'Her Şey Dahil'in ultra zirvesini sunan oteller sahibi Turizm Bakanı'nın dikkatine ve acil eylemine sunuyorum!  

Neyse ben, TV yayınları arasında buzsuz içkili yemek ve gezi programlarıyla dünyayı gezerken elbette bu arada, sosyal medyada gırgırı bol yapıldığı üzere, örümceklerin çiftleşmesini de, tüm mimari programlardan ev yapmayı da, köprü inşasını da, uzay mekiği montajını dahi öğrendim… Hele bir antikacı programları var, bizdeki ile İngiltere’deki arasındaki farkları yazmaya kalksam kitap olur…  

Bir sokağa salsınlar ilk işim evdeki bazı parçaları müzayedeye götürmek olacak… Ama esas uzay mekiğine de talibim, bunu da TÜBİTAK duysun yani! 

Uzun lafı kısası, korona günlerinde stres yapmayı bırakın, anın zevkini çıkarın…  

Sizi gidi 'carpe diem'ciler* sizi…

 

* Gününü gün et, anı yaşa