Indiana Jones'tan esinlenen dergi

Indiana Jones'tan esinlenen dergi

7 Ağustos 2021 Cumartesi  |   Günlük

Cenk Başlamış

Bütün ülkelerde basının internetle yarışta çok geride kaldığı bu dönemde bir gazetenin arkeoloji eki vermesi ilk anda insana “fantastik” geliyor, hele hele Türkiye'de... 

Normalde arkeolojinin sınırlı sayıda okura hitap edeceği düşünülür ama bilinen bir söz vardır: Ne söylediğiniz değil nasıl söylediğiniz önemlidir. Yani, dikkatli ve özenli konu seçimine herkesin anlayacağı bir dili de eklerseniz geniş kitlelerin ilgisini çekmeniz her zaman mümkün. Milliyet, belki de buradan hareket ederek Türkiye'nin arkeoloji eki çıkaran ilk gazetesi olmuş. Milliyet Arkeoloji nisan ayından bu yana her ayın sondan bir önceki pazar günü gazeteyle birlikte ücretsiz veriliyor. 

Milliyet'te uzun süre birlikte çalıştığımız Menderes Özel ekin yayın yönetmenliğini yapıyor. Gazetenin yazı işleri müdürlerinden de olan Özel, arkeolojiye merakını derginin son sayısında şöyle anlatıyor: 

“1981 yapımı 'Kutsal Hazine Avcıları”yla tanıdığımız Indiana Jones, mensubu olduğum bir kuşağa arkeolojiyi sevdirdi. Birçoğumuz elimizde kamçı, omuzumuzda postacı çantasıyla maceradan maceraya koşturduğumuz bir hayat düşledik. Üniversitede arkeoloji okumak istediğimde babam 'Mezarcı mı olacaksın' diye tepki göstermişti. Direnemedim; İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün yolunu tuttum. Neyse ki öğrencisi olduğum fakültede Arkeoloji Bölümü de vardı. Arkeoloji'den dersler aldım; sık sık kazıları, ören yerlerini ziyaret ettim. Nihayetinde arkeolog değil gazeteci kimliğimle Milliyet Arkeoloji'nin dördüncü sayısıyla karşınızda olan bir yayıncıyım.” 

Son sayısında kapak konusu olarak Hierapolis'i işleyen derginin yer verdiği diğer konular arasında, Türkiye'nin ilk kadın arkeologlarından Halet Çambel, 2002'de Denizli'de bulunan kafatası fosili parçaları, Karia Yolu, zeytinin öyküsü, çocuklarla müze gezmenin sırları, İstanbul Havalimanı Müzesi, Stratonikeia kenti ve çocuklara özel Pamukkale ile ilgili yazılar yer alıyor. Zaten çocuklar derginin hedef kitlelerinden biri; içlerindeki merak ve keşfetme duygusunu tetikleyecek yazılara hep yer verilecek ki yeni “Indiana Jones”lar yetişebilsin. 

Peki, dergiye gelen tepkiler nasıl? 

Özel bu soruyu şöyle yanıtlıyor: 

“Mükemmel diyebilirim. Çok şaşıran oldu. Dördüncü sayıda dergiyi ilk görenlerden ilk sayıları isteyenler oldu, ücretsiz gönderdik. Sadece İstanbul, Ankara, İzmir değil, Muş, Adıyaman ve Van'dan da güzel tepkiler aldık. Sadece okurlar değil, müze müdürler, kazı başkanları gibi bu işin içinde olanlar da dergiyi beğendi. Hatta arkeoloji yayınlarından birinin sorumlusu, 'Bizim başaramadığımızı yaptınız. On binlerce eve girdiniz' dedi. Popüler bir dille bu arkeoloji ülkesinde arkeoloji bilincinin iyice kök salmasına yardımcı olmak istiyoruz. Amacımız arkeolojinin gazeteciliğini yapmak, tarihi gazeteci gibi sorgulamak. Şu halimizle Türkiye'de yayımlanan en yüksek tirajlı arkeoloji dergisiyiz diyebilirim.” 

22 Ağustos Pazar günü yayımlanacak beşinci sayının kapak konusu olarak Göreme seçilmiş. Diğer konular arasında Jale İnan'ın portresi, Antik Olimpiyatlar, Zeugma, Arkeozoolojinin abecesi ve kitap ödüllü çocuk sayfaları da bulunuyor.