İmamoğlu ile Yavaş Moskova yolcusu

İmamoğlu ile Yavaş Moskova yolcusu

22 Mayıs 2021 Cumartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova 

Ankara, İstanbul ve İzmir'in büyükşehir belediye başkanları Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve Tunç Soyer'in Kentsel Forum toplantıları için temmuz ayında Moskova'ya gitmesi bekleniyor. 

Moskova Belediyesi görevlileri, 1-4 Temmuz'da yapılacak Kentsel Forum'a katılması için İmamoğlu'na davetiye yollandığını, Yavaş ve Soyer'in yanı sıra, İstanbul Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ı davet edeceklerini söyledi. 

Moskova Belediyesi, Kentsel Forumu organizasyonu basın bürosunun bir yetkilisi de, "Söz konusu belediye başkanlarını bekliyoruz. Ayrıca, Ankara Moskova'nın kardeş şehirlerinden biri. Sayın Yavaş'ı daha önce Moskova'da ağırlamıştık. Dolayısıyla saydığım Türk belediye başkanlarını Moskova'daki forumda görmekten büyük memnuniyet duyacağız" dedi. 

İmamoğlu daha önce yaptığı açıklamada, Rusya ile ilişkilere önem verdiklerini belirterek “Rusya ile ilgili gezi planlarımız var. Fakat şu anda bir şey söylemem için erken. Zamanı, vakti belli değil henüz. Fakat planlarımız var…” demişti. 

Moskova Kentsel Forum toplantılarında dünyanın önce gelen şehirlerinin geleceğe nasıl hazırlandıkları ve sakinlerinin yaşam kalitesinin artırılmasının yolları konuşulacak. 

İmamoğlu'nun Moskova ziyareti sırasında uzun süredir gündemde olan Nâzım Hikmet anıtı konusunu Rus muhataplarıyla görüşmesi de bekleniyor. 

Rus-Türk Toplumsal Forumu Genel Sekreteri Sergey Markov, "İmamoğlu'nun ziyareti sırasında büyük Türk şairi Nâzım Hikmet'in Moskova'da bir anıtının yapılması konusunun gündeme gelmesi güzel olur. Hikmet Sovyetler Birliği'nde çok sevilen şairlerden biriydi. Bugün de Rusya'da Nâzım Hikmet ve eserleri biliniyor. Moskova'ya dikilmesi Rus-Türk ilişkilerine önemli katkı sağlar. Sayın İmamoğlu'nun, Moskovalı meslektaşlarıyla görüşmelerinde konunun gündeme gelmesi güzel olur" demişti. 

Etiketler:  Rusya