İlginç reklam sloganları

İlginç reklam sloganları

18 Mayıs 2020 Pazartesi  |   Keçi Fikri

Efendim iyi günler, malum korona vaziyetleri, oturup yeni yazacak motivasyonum yok, çaresiz çok okunan eski yazılarımdan biriyle idare edeceksiniz...

Daha önce söylemiş olabilirim, ben televizyonda haber dışında sadece reklam kuşaklarını seyrederim. Reklamları seyretmekteki amacım yaratıcı reklamlar çekip çekmediklerini, ilginç, akılda kalan sloganlar bulup bulmadıklarını görmek. Doğrusu, çoğu reklam bende bir kaç saatte hazırlanmış izlenimi veriyor, o kadar özensiz, o kadar gayri ciddi...

Şahsen benim en beğendiğim yerli reklam sloganı: Hamidiye deyince herkes susar! Bu su reklamı bence çok başarılı ve yaratıcı. Aferin!

En çok hoşuma giden yabancı reklam ise, Volkswagen Transporter'ın "Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu!" sloganı. Yaratıcılık var, ukalalık var, meydan okuma var, küçümseme var, akılda kalıcılık var. Kim bulmuşsa helal olsun vallahi. Ben bile daha iyisini düşünemezdim!

Omo'nun reklamını biliyorsunuz, sloganı "Kirlenmek güzeldir". İyi de kardeşim, sen deterjan üreticisi olmasan böyle bir reklam yapar mıydın? Efendim? Hem ben küçükken annem "Kirlenmek güzeldir, aferin Fikri" falan demiyor, tokadı basıyordu!

"Tut şu borunun ucunu döşeyelim abi" de bence düzeyi bayağı aşağı çekiyor çekmesine ama akılda kalıcılık kriterine tam uyuyor. Maşallah, tam Türkler için yapılmış!

"Tamek'se koy sepete" de kısa ve vurucu bir slogan da tabii artık ortada sepet falan kalmadı!

Okey prezervatatifleri cinsellikle ilgili hiçbir görsel kullanmadan prezervatif reklamı yapmayı başardığı için bence tebriği hak ediyor. Zaten reklamı doğrudan yapsalar hem yayınlayan kanallar taşlanır hem de RTÜK ceza yağdırır!

Hazır söz prezervatiften açılmışken, Durex'in, "Rakiplerimizin ürününü kullanan tüm erkeklerin babalar gününü kutlarız" sloganı da övgüye değer. Hem bu sloganı, sevmediğimiz insanlar, mesela politikacılara da uyarlayabiliriz!

Akılda kalıcılık ve yaratıcılık denilince hemen eskilerden bir slogan geliyor aklıma: Çakar çakmaz çakan çakmak.

Jilet reklamı denilince ise, Ali Desidero tiplemesi ve "Haydi hayırlı tıraşlar" sloganını hatırlıyorum. Gerçi bu sevimlisi ama kabadayı reklamı da tam toplumuza göre!

Madem eskilere gittik, o zaman "Gırgır giren eve dırdır girmez"i hatırlamamak olmaz tabii.

Daha da eskilere gidersek, "Her gelinlik kızın rüyası Zetina dikiş makinası"da bir zamanların fenomenlerindendi. Tabii şimdi bazı gelinlik kızların rüyasını "dört çeker" makineler süslüyor! (Tercihan BMW falan)

Bosch'un, "İnsanların güvenini kaybetmektensen para kaybetmeyi tercih ederim" sözü etkileyici ama sadece reklamda kalan bir slogan mı, onu bilemiyorum. Yine de Bosch (boş) bir reklam olmadığını kabul ediyorum

Greenpeace'in "Seninki kaç cm?" sloganı da aslında balık neslinin tükenmesine dikkat çekmek isteyen ama Türk erkeklerini can evlerinden vuran yaratıcı bir reklam.

Atlas'la Pegasus'un, "Bizimki 77 cm" ve "Bizimki daha erken kalkıyor" atışması sadece dikkat çekebilme kriterine uyuyor. Audi ile BMW arasında da benzer bir çekişme vardı ama farkı cinsellik çağrıştırmamasıydı. Eee, orası Evropa!

"Açken sen, sen değilsin" de hayli popüler ve gerçekçi. Misal, ben açken babamı tanımam! Geçenlerde haberlerde çıktı, hani "Karınızı yiyebilirsiniz" diyen bir Suudi Müftü vardı, belli ki arkadaş reklamdan çok etkilenmiş!

Küçüklüğümdeki "Mintaksla canım Mintaksla..." sloganının ve şarkısının hala dilime takıldığını söylemeliyim. "Mintaks (Mintax) ne yaaaw!" diye soran 1980 sonrası doğan arkadaşlara bunun bir deterjan markası olduğunu söyleyerek kıyak yapayım!

Yeniden yabancı reklamlara dönecek olursak, "Paranın satın alamayacağı şeyler var. Geri kalan her  şey için Mastercard" da bence başarılı bir reklam sloganı. Gerçi, Mastercard'ı alırken de para ödemiyor muyuz güzel kardeşim!

Bunlar dışında "Gazoz olma efsane ol", "Aşkımla erir misin", "Toyota gibi adam", "Su Hayat'tır", "Siz hala annenizin margarinini mi kullanıyorsunuz" aklıma gelen diğer sloganlar.

"E yuh Fikri, bu kadar reklam sloganını nasıl aklında tutuyorsun" derseniz, bu sloganların bir kısmını dostlar, arkadaşlar hatırlattı.

Teşekkürler 12 numara.

Keçi Fikri karikatürü: Can Barslan