İlginç Demirel-Yeltsin diyaloğu

İlginç Demirel-Yeltsin diyaloğu

19 Şubat 2020 Çarşamba  |   MG Özel

Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, 1999 tarihindeki AGİT zirvesi dolayısıyla Türkiye'ye gelen eski Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile ilginc diyaloğu Rus devlet televizyonunda gösterildi.

Rossiya kanalının Kremlin özel muhabiri Pavel Zarubin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tercümanları ile ilgili hazırladığı programı sunarken Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov'un ilk kez televizyonda yer aldığı görüntülerini de paylaştı. (Aşağıdaki videoda 24.42 dakikadan itibaren)

Türkolog Peskov'un Türkçeyi mükemmel bilmesinin kariyerinde önemli rol oynadığını vurgulayan Rus muhabir, 1999 yılında İstanbul'da düzenlenen AGİT zirvesinde Yeltsin'e tercümanlık yaptığı görüntüleri ekranlara getirdi.

Görüntüde Yeltsin ve Demirel arasındaki ilginç bir diyalog da dikkat çekiyor. Yeltsin, "Uzun zamandır görüşemedik zatıalinizle" deyince Demirel, "Türkiye'ye gelmenizden mutluyuz sayın Başkan. Sizi defalarca davet ettim. Ve nihayet geldiniz" diyor ve gülümsüyor.

Diyalog şöyle devam ediyor:

-Yeltsin: Ben sizi daha fazla davet ettim. Siz de gelmediniz.

-Demirel: "Ben geldim. 1992 yılında geldim.

Görüntüde daha sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçen yıl Moskova'daki MAKS 2019 Havacılık ve Uzay Fuarı'nı ziyareti sırasında Peskov'a seslenerek, "Peskov!.. Good! Good!" diyerek yediği dondurmayı övmesi ve ona da teklif etmesi yer alıyor.

Rusya’da yaklaşık 10 yıl iktidarda kalan Yeltsin, Türkiye’yi hiç resmi ziyarette bulunmamıştı. Bunun en önemli nedeni, 1990'lar boyunca iki ülke arasındaki ilişkilerin gergin seyretmesiydi.

Fuad Safarov, Moskova