İktisatçı Sönmez gözaltına alındı, bırakıldı

İktisatçı Sönmez gözaltına alındı, bırakıldı

14 Nisan 2019 Pazar  |   Günlük

Pazar günü sabaha karşı gözaltına alınarak İstanbul’daki Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen iktisatçı-yazar Mustafa Sönmez öğle saatlerinde serbest bırakıldı. 

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığı söylenen Sönmez'in bırakıldığını duyuran eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş birlikte çekilmiş bir fotoğraf da paylaştı.

Sönmez bırakıldıktan sonra gözaltına alınmasından sonra Twitter hesabından şu iki paylaşımda bulundu:

"Bundan önce 6 kez CB'ye Bilal’e hakaret vb diyerek basın savcısı önüne çıkardılar. Eyvallah! Ama bu gecenin 3'ünde kapıya dayanmak ne? Çağırırsınız gelir ifade veririz. 3'te gece yarısı kapıya polis göndermek ne? Bunu Batı alemi de arayıp soruyor. Bu ne?"

"Gece 3-4'te gazetecilere yazarlara polis gönderenler, o saatte insanların evlerinde küçük çocuklar, yaşlılar, misafirler olabilir, konu-komşu rahatsız olur. Bunları düşünmemek kanun bir yana, kabalıktır, çağ dışılıktır, nezaketsizliktir. Bunu artık kimseye yapmayın. Utanın!"

Sönmez'in bırakılmasından önce yaşanan gelişmeler şöyleydi:

Gazeteci Ayşenur Arslan, gözaltı kararını ilk duyuran kişi oldu:

"Mustafa Sönmez Türkiye uyurken bu sabaha karşı 3.50’de gözaltına alındı. Vatan Emniyet’e götürüldü. Gerekçe “sosyal paylaşımlar”

Sönmez'in cumartesi günü akşam saatlerinde yaptığı son paylaşımlarından biri Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın JP Morgan'ın Washington'da düzenlediği bir toplantıya katılmasıyla ilgiliydi. Biri diğerinde ise, Habertürk yazarı Nagehan Alçı'nın Ekrem İmamoğlu'nun Fenerbahçe-Galatasaray derbisine gitmemesi çağrısını alaycı şekilde eleştiriyordu.

Gazeteci Seyhan Avşar, gözaltındaki Sönmez’e cumartesi günü Beşiktaş Çarşı'da çektiği videoda yer alan sloganlar gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlaması yöneltildiğini yazdı.

Kimdir? 

Mustafa Sönmez'in resmi sitesinde yer alan özgeçmişi şöyle: 

ODTÜ  İdari İlimler Fakültesi 1978 mezunudur. Politik, düşünsel eylemliliği 1980 öncesi ODTÜ’de ve kısa adı TİB olan Tüm İktisatçılar Birliği’ndeki faaliyetleriyle başladı, DİSK Petkim-İş, Yeraltı Maden İş, Demokrat gazetelerinde sürdü. 

1980 sonrasında araştırmacı –uzman olarak çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra 1983 yılında Nokta dergisinde ekonomi editörü olarak medya sektöründe yer aldı. Uzun bir süre bağımsız çalıştı, kitaplar üretti. 

2009-Mart 2013 döneminde Cumhuriyet, Nisan 2013-Şubat 2014’te Yurt , 12 mayıs-1 Eylül 2014 arasında  Sözcü gazetesinde; Nisan 2015-Eylül 2015 döneminde  BirGüngazetesinde   köşe yazarlığı yaptı.  Mayıs 2013-2016 arası   Hürriyet Daily News‘de de haftada 1 gün ekonomi yorumları yazdı. Merkezi Washington’da olan  Al-Monitor haber sitesine haftalık yazı katkısı ise Ekim 2016’da başladı. Artı TV’de her hafta Salı günleri saat 18’de yayımlanan Ekonomi Politik programı ise Ekim 2017’de başladı. 

Çeşitli TV kanallarında ve radyolarda yorumculuk faaliyetinin yanında araştırma üretimini ve kitap yayınlarını sürdürmektedir. TMMOB Makina Mühendisleri Odası danışmanıdır ve Oda için sanayi araştırmaları yapmaktadır. 

Gazeteci-yazarlık uğraşına paralel olarak ilki 1977 yılında yayınlanmak üzere Türkiye ekonomisi üstüne 30 dolayında kitap yayımladı.

(BirGün, T24, Medya Günlüğü)