İğne ve çuvaldız

İğne ve çuvaldız

8 Aralık 2020 Salı  |   Mentor

Mentor

Artık herkesin bildiği ama fanatizm nedeniyle bazılarının söylemediği bir gerçek var: Sistem Fenerbahçe'ye düşman, hakemleri ile TFF'si ile yayıncısı, medyası ve BİP çetesiyle.

Bunun lobi ile falan da ilgisi yok, bayağı bir sahtekârlık organizasyonu, sistemin kirli ve ahlaksız unsurları ile işbirliği yapıyorsun, TFF ve kritik yerlere yetersiz, liyakati bulunmayan ama sana bağlılığı olan ve çaresiz insanları yerleştirip rekabeti saha dışına taşıyorsun. 

Fetö, derin devlet, ahlaksız hakemler, hepsi var hikâyede. 

Pazar günü de aynı rezalet yaşandı: Hakem Ali Palabıyık art niyetli ve sistematik bir şekilde Fenerbahçe'nin puan kaybetmesi için çaba gösterdi. 

Çünkü sistem kirli ve bu sistemde Fenerbahçe düşmanlığının ödülü var.  

Ancak madalyonun bir de arka yüzü var...

Bu hakem skandalları ve sistemin Fenerbahçe düşmanlığı mazeret yaratıyor. Teknik ekip ve futbolcular hiçbir zaman sorumluluk almıyorlar, herhangi bir baskı yok; nasıl olsa mazeret en baştan hazır, "Hakemler bizim kazanmamıza izin vermezler, bizi şampiyon yapmazlar."  İyi de gerçek buysa biz Fenerbahçe olarak size niye para veriyoruz ki, kulübü kapatalım gitsin. 

Evet Fenerbahçe her maçta hakemi de yenmeli, TFF'yi de yenmeli, ahlaksız çeteci medyayı da yenmeli doğru ama zaten bunu yapabileceğini biliyoruz. Başka türlü 2010-2011 ve 2013-2014 nasıl mümkün olabilirdi ki?  

O iki sezonda futbol takımı taş gibi futbol oynuyordu ve taraftar bunun farkındaydı, kimsenin gücü onları engellemeye yetmezdi, yetmedi de ve Fenerbahçeli saygı duyduğu şeyi korudu. 

Saygı burada önemli bir sözcük futbolcu ve teknik ekip bu saygıyı hak etmeli, Fenerbahçeli saha dışı için gereğini yapacaktır. Fenerbahçe doğru düzgün futbol oynamıyor, saha içi organizasyonu berbat, oyuncu seçimleri kadro, tercihleri yanlış, kondisyon yok, taktik yok, kapalı defanslara hücum edememek gibi kronikleşmiş bir sorunu var. Bunun neresine saygı duyacaksın ki?.. 

Dünyanın hiçbir yerinde hamaset ile başarı gelmemiştir, başarı bilgi, sistem ve en önemlisi öz eleştiri ile gelir.  

Öz eleştiri yapmalıyız; bize gelen her oyuncunun performansı düşerken bizden giden herkes yıldız oluyorsa burada bir sorun olduğu açıktır. Bunun en önemli nedenlerinden biri Samandıra'nın hâlâ disiplinli bir mekan olmaması ise bir diğeri, hakemlerle mücadele ederken futbolcu ve teknik ekibin sorumluluktan kaçması, bizim de bunu göz ardı etmemizdir. 

Fenerbahçe kolay değildir, baskı ve stresi boldur, herkes de Fenerbahçe'de kalıcı olmaz. Sadece futbol yeteneği yetmez, mücadele ve çelik gibi sinirler gerektirir. İşte biz yıllardır bunu futbolculara ve teknik ekibe hatırlatmıyoruz. Sahada aldıkları paranın hakkını vermiyorlar. Kaçak güreşiyorlar, sahada yürüyorlar çünkü kimse onları eleştirmiyor. 

Fenerbahçe futbolcusu ve teknik ekibi hakem ne yaparsa yapsın en iyiyi yapmak zorundadır. Kötü oynadığında taraftar onlara yanlış yaptığını hissettirmeli, çaba ve başarının onlara sevgi ve saygı getireceğini hissettirmeli, başarı için gerekli stres ve endişe hissini onlara yaşatmalıdır. 

Bugüne kadar bunu yaşatmadığımız için hepsi Samandıra'yı tatil beldesi sanıyor. 

Elbette ki bunları yaparken şiddet, küfür, maç esnasında futbolcu protestosu değil ama saygı çerçevesinde tepki. Oysa Fenerbahçe taraftarı sahada dökülen futbolculardan, iki pası yapamayan adamlardan sürekli kahraman ve masum yaratıyor. 

11 haftalık performansa baktığımda hakemler ne kadar suçluysa teknik ekip ve futbolcular da o kadar suçlu, futbol adına hiçbir şey yapmıyorlar. 

Hiçbir hakem hatası, art niyeti, taraflı yönetimi Fenerbahçeli futbolcunun sahada sorumluluk almasına, Çubuklu'ya borcunu ödemesine ve vefasını göstermesine engel olmamalı ama çok uzun süredir öyle yapmıyorlar. 

Not; iş artık o kadar bayağılaşmış ve ucuzlamış ve Fenerbahçe taraftarını o kadar kolay kandırıyorlar ki rahmetli Can Bartu'nun cenaze töreninde söz verip ertesi gün sahada yürüyerek futbol oynayacak kadar sorumluluk duygusundan uzaklaşmışlar. Bu örneği, futbolcuların bu kadar sorumluluk duygusundan uzaklaşmış olmasını asla unutamıyorum. 
 

Etiketler:  Futbol