İFSAK'ta 4 fotoğraf sergisi

İFSAK'ta 4 fotoğraf sergisi

7 Kasım 2021 Pazar  |   Günlük

62 yıldır fotoğraf sanatının öğrenilmesi, yaygınlaşması ve bu alanda üretenlerle üretmek isteyenler arasında bir dayanışma ağının oluşmasına çalışan İFSAK, yeni sezonunu 9 Ekim 2021’de açtı.

Yeni sezonla ilgili olarak Yönetim Kurulu Başkanı Dayk Danzig “İFSAK üyeleri 62 yıl önce başlayan yolculukta, şartlar ve durum ne kadar zor olursa olsun birlikte üretmeye, paylaşmaya devam ediyor. Çünkü İFSAK Ailesi olarak biliyoruz ki bizler için durmak, yerinde saymak gibi bir seçenek yoktur. Bu anlayışla, yeni sezonda hem ulusal hem de uluslararası alanda tüm üyelerimizle birlikte daha güçlü bir gelecek için bahanelere sığınmadan etkili ve yaratıcı işler üretip, paylaşmaya devam edeceğiz.” dedi. Danzig, “2020 Mart ayından bugüne fiziki alanları kapalı, çevrim içi kanalları açık bir şekilde ara vermeden bugüne getirdik. Bu süreçte İFSAK Ailesi olarak her bir üye derneğini sahiplenip, destek verdi. Bundan dolayı herkese çok teşekkür ediyor ve bu büyük ailenin bir parçası olmaktan onur ve gurur duyuyorum” diye konuştu. 

Galeri ve Lokal olmak üzere iki sergi salonunda İFSAK’ta Kasım ayında dört fotoğraf sergisi açılacak. Bu açılışlar sırasıyla; 06 Kasım 2021 tarihinde “33. Şinasi Barutçu Kupası Fotoğraf Sergisi” ve “Mavi İstanbul” ile 27 Kasım 2021’de “İFSAK 8.Uluslararası Fotoğraf Yarışması Sergisi” ve “Hayat Geçerken”.  

FOTOGEN Fotoğraf Sanatı Derneği, Türk Fotoğrafına pek çok emeği geçmiş Şinasi Barutçu’nun adının saygı ile anılmasını sağlamak, fotoğraf dünyamıza yeni heyecanlar getirebilmek amacıyla kupa düzenliyor. Ülkemizin en uzun soluklu fotoğraf etkinliklerinden Şinasi Barutçu Kupası Sergisi 06 Kasım 2021’de açılıyor. Kupa Sergisi, İFSAK Galeri’de 06-25 Kasım 2021 tarihleri arasında ziyarete açık olacak. 

2021 yılında 33. kez düzenlenen Şinasi Barutçu Kupası seçici kurulu Cengiz Karlıova, Emre İkizler, Gülnur Sözmen, İbrahim Göksungur ve Nadir Ede’den oluştu. Bu yılın katılımcıları ise şöyle sıralandı:  

3.Katılım (Kupa Adayları): Ali Aral, Zehra Çöplü 

2.Katılım: Ali Kahveci, Dayk Danzig, Eda Arısoy, Sadık Üçok, Seçkin Yılmaz 

1.Katılım: Alphan Yılmazmaden, Alptekin Baloğlu, Emirkan Cörüt, Kerem Yücel, Özlem Acaroğlu 

İFSAK Lokal’de, İFSAK 243. Dönem Temel Fotoğraf Semineri Proje Grubu’nun “Mavi İstanbul” sergisi 06 Kasım 2021 Cumartesi günü açılıyor. Danışmanlığını Oğuz Büktel, danışman yardımcılığını Alper Ağca’nın yaptığı proje sonunda 14 kişinin 39 fotoğraf ile katıldığı sergi 06 Kasım-25 Kasım 2021 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor.  

4 Şubat 2020’de başlayan İFSAK 243. Dönem Temel Fotoğraf Semineri derslerin ardından pandeminin başlamasıyla ağırlıklı olarak çevrim içi olarak devam etti ve İstanbul’un çeşitli yerlere yapılan saha gezileriyle desteklendi. Danışman Oğuz Büktel proje için, “İstanbul mavi ile anılan bir şehirdi, Marmara’sı, Boğaz’ı, Haliç’i ve Karadeniz kıyılarıyla. Beyoğlu’ndan, Tarihi Yarımadasından manzaraları, boğaz vapurundan görülen güzellikleriyle. Şimdi gri mi gri bir beton yığınını andırırken halen kalabilmiş güzellikleri fotoğraflamak, belki de bir belge niteliği kazanabilecek fotoğraflarıyla geleceğe not düşürmeye çabaladık” dedi.  

İFSAK tarafından düzenlenen “İFSAK 8. Uluslararası Fotoğraf Yarışması”, TFSF, FIAP, PSA ve İFSAK onaylı bir yarışma olarak 18 Haziran 2021 tarihinde tüm fotoğrafçılara açıldı. 11 Ekim 2021 Pazartesi günü sona eren başvurular sayısal (dijital) kategoride ve dört bölümden oluştu. “Serbest Renkli”, “Serbest Siyah-Beyaz”, “Tema (Siyah- Beyaz Portre)” ve “Deneysel Renkli” bölümlerine gelen fotoğrafları iki farklı jüri değerlendirdi. Yarışma sonuçlarında derece alan fotoğraflar 27 Kasım 2021 tarihinde İFSAK Galeri’de açılacak sergide yer alacak. Sergi 27 Kasım-16 Aralık 2021 arasında gezilebilecek. 

FIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu) başkanı Riccardo Busi, PSA (Amerika Fotoğraf Topluluğu) başkanı Elena McTighe ve İFSAK başkanı Dayk Danzig’den oluşan ilk jüri Serbest S/B fotoğraflarını seçti. Ayrıca Serbest Renkli ve Tema S/B Portre fotoğraflarını iki jüri olarak Riccardo Busi, Romain Nero ve Dayk Danzig değerlendirdi. Deneysel Renkli bölümü için toplanan üçüncü jüride ise alanında dünyaca ünlü şu isimler yer aldı: Lisa Kristine, Colin Harrison, Raul Villalba, Pierfrancesco Baroni ve Özlem Gün Bingöl.  

İFSAK 242. Dönem Temel Fotoğraf Semineri Proje Grubu’nun sergisi “Hayat Geçerken”, İFSAK Lokal’de 27 Kasım 2021 tarihinde açılacak. Danışmanlığını Zeynep Erdoğan ve danışman yardımcılığını Gönül Gözen’in üstlendiği projenin sergisi 16 Aralık 2021’e kadar gezilebilecek. 

İlk dersi, İFSAK’ın kuruluş günü olan 24 Aralık 2019’da yapılan 242. Dönem Seminer katılımcıları, teorik oturumların ardından proje üzerinde çalışmaya başladı. Danışman Zeynep Erdoğan proje ve sergi süreciyle ilgili olarak “Hayat Geçerken diye yola çıktık. Proje üzerinde çalışmaya başladığımız dönemde tüm Dünyayı etkisine alan pandemi ortaya çıktı ve tam anlamıyla ‘hayat durdu’. Bu süreçte bir yandan pandemi içindeki kendimizi anlamaya çalışırken, bir yandan da zamana, harekete ve şahit olduğumuz farklı anlara yoğunlaştık. Kısaca tarihi bir dönemden geçerken, kendi günlüklerimizi çektiğimiz fotoğraflarla tutmuş olduk” dedi.

(İFSAK Basın Bülteni)

Sergilerle ilgili daha detaylı bilgi için: (0212) 292 42 91- (0212) 292 18 07

www.ifsak.org.tr