İdlib'de Rus hava devriyesi

İdlib'de Rus hava devriyesi

21 Şubat 2020 Cuma  |   Günlük

Rusya Savunma Bakanlığına yakın bir kaynak, Türk birliklerini durdurmak için İdlib bölgesinde sadece Suriyeli değil Rus savaş uçaklarının da hava devriyesine çıkacağını söyledi. 

İdlib’de yaşanan son gelişmeleri Vedomosti gazetesine değerlendiren Rus askeri yetkili, Türkiye'nin bölgedeki son adımlarıyla terör örgütü Heyet Tahrir el-Şam'a (HTŞ) destek verdiğini iddia ederek, "Böylece fiiliyatta HTŞ'e bağlı militanlarını desteklediğini kabul etmiş oldular. Geçen aylarda yüzlerce zırhlı araç, tank, topçu ve çoklu fırlatma roket sistemi aktarıldı, bunların bazıları Suriye hükümet güçlerine yapılan saldırıya katıldı. Türkleri durdurmak için sadece Suriyeli değil, Rus savaş uçakları da İdlib bölgesinde hava devriyeleri düzenleyecek" dedi. 

Gazeteye konuşan askeri kaynağa göre, en kötü olasılık ise Türkiye'nin militanlara Amerikan Stinger tipi taşınabilir hava savunma sistemlerini vermesi. Militanlar Şubat ayında İdlib'de iki Suriye askeri helikopteri düşürmüştü.  

Vedomosti, 20 Şubat Perşembe günü Türkiye'nin desteklediği militanların bu hava savunma sistemiyle bir Rus Su-24 bombardıman uçağını düşürmeye çalıştıklarını yazdı. 

Rus askeri kanyak, "Bu tür olaylardan kaçınmak için, Rus askeri uçakları 5 bin metreden daha yükseklikte uçacak, söz konusu hava sistemler o yüksekliğe ulaşamıyor" dedi. 

İsmini açıklanmasını istemeyen askeri kaynağa göre, ayrıca İdlib'deki ön cephe hatlarında görev alanlar dahil Suriye birliklerinin komutasına atanan Rus askeri danışmanlarının hayatları da tehlike altında.   

Gazeteye konuşan üst düzey bir diplomatik kaynak ise, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye muhalefeti saflarında savaşa katılmasının, şimdiye kadar Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında sağlanan üst düzey anlaşmalar dahil bir çok anlaşmayı ortadan kaldırdığını söyledi.  

Rus diplomat, "İdlib'deki durumun kötüleşmesi devlet liderlerinin bir araya gelmesini hızlandırmak yerine tam tersi bu görüşmeyi uzaklaştırıyor" dedi. 

Gazetenin konuştuğu Rus Savunma Bakanlığı'na yakın isim ise, hem Türkiye hem de Rusya'nın durumun tırmanmasını kontrol etmeye çalıştığına işaret ederek, "Taraflar ihtilafın aşırı şekilde gerginleşmesinden yana değil. Örneğin, Rus tarafı militanlara saldırdığını, Türk tarafı da Suriyeliler tarafından bombalandıklarını söylüyor. Dolayısıyla Türkiye ile müzakereler devam edecek" diye konuştu. 

Fuad Safarov, Moskova