Hüseyin Kırcalı hayatını kaybetti

Hüseyin Kırcalı hayatını kaybetti

13 Ekim 2020 Salı  |   Günlük

Milliyet'i Milliyet yapan isimlerden efsane foto muhabiri Hüseyin Kırcalı (Büyükkırcalı) 79 yaşında hayatını kaybetti. 

Kırcalı'nın ölüm haberini TSYD Başkanı Oğuz Tongsir sosyal medya hesabından, "Türkiye'nin en önemli spor muhabirlerinden, büyük usta Hüseyin Kırcalı'nın vefat ettiğini biraz önce öğrendim. Acım çok büyük. Allah rahmet eylesin" sözleriyle duyurdu.

Milliyet gazetesinde yıllarca görev yapan, yurt içinde ve dışında pek çok ödül kazanan Kırcalı, emekli olduktan bir süre sonra memleketi Şanlıurfa'ya yerleşmişti.

Kimdir?

79 yaşında vefat eden Kırcalı, foto muhabiri olarak başladığı Milliyet gazetesinde 2007 yılına kadar kesintisiz görev yaptı. Öğrenimini yarıda bırakarak fotoğrafla uğraşmaya başladı. Gazeteci Necmi Onur aracılığıyla Milliyet gazetesinin Urfa foto muhabirliğine başladı. Gazeteye gönderdiği fotoğraflar beğenilince İstanbul’a staja gitti. Bir ay çalıştıktan sonra Abdi İpekçi, Hasan Yılmaer, Ömer Sami Coşar ve Dinçer Güner Milliyet gazetesinin yeni açtığı Diyarbakır Bürosunda görev almasını istediler. 6 Ay İbrahim Örs’le Diyarbakır bürosunda görev yaptı. Sonra Milliyet’in merkezine döndü.12 Temmuz 1963’de başlayan bu görevde 38 yıl hizmet verdi.

 İlk uluslararası ödülünü 1965’te World Press Contes'ten (Hollanda) aldı. Sonraki yıllarda Japonya’da Nikkon Club’ın düzenlediği uluslararası yarışmalarda, siyah-beyaz ve renkli fotoğraf dallarında, birçok kez çeşitli ödüller kazandı. Çin Halk Cumhuriyetinde yapılan bir yarışmada “şeref sertifikası” elde etti. Alman Stern dergisinin yıllıklarında fotoğrafları yayınlandı.

Türkiye’de de bir çok ödül kazanan, efsane Spor Müdürü Namık Sevik adına konan ödülün 2007 yılında sahibi olan Kırcalı 10 Olimpiyat ve 6 Dünya Kupası’nda görev aldı. Kırcalı’nın çektiği fotoğraflar büyük beğeni kazanırken birbirinden ünlü sporcularla yaptığı röportajlar da ses getirdi. 

Kırcalı, salı günü Şanlıurfa Bediüzzaman Aile Mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.

(Medyaradar, Milliyet)

Fotoğraf: Hüseyin Kırcalı efsane boksör Muhammed Ali ile-Tokyo 1972