Hürriyet'te dikkat çeken bir özel haber

Hürriyet'te dikkat çeken bir özel haber

1 Ekim 2020 Perşembe  |   iyi

Sık sık eleştirdiğimiz Hürriyet gazetesinin perşembe günkü birinci sayfa manşetinde ilginç bir özel haber var. 

Hürriyet muhabirleri Rıza Özel'le Fevzi Kızılkoyun'un Karabağ sınırları içinde yer alan Terter kasabasında yaptığı röportaj “İşte roketlerin düştüğü şehir” başlığıyla manşete taşınmış. 

Yazı  şöyle başlıyor:

“100 bin sivilin yaşadığı Terter kent merkezi Ermenistan roketlerinin hedefi oldu. Ateş hattındaki siviller, yanlarına alabildikleri birkaç eşyayla yollara düştü. Ermenistan’ın saldırısı öncesi cıvıl cıvıl olan kent merkezi şimdi adeta bir hayalet şehri andırıyor. Caddelerde kum çuvallarıyla kurulan barikatlar göze çarpıyor.” 

Aslında Sabah muhabiri Uğur Yıldırım da aynı kasabaya gitmiş ama onun yazısı ajanslardan geçen haberlerden oluşuyor.

Bu haber bazı açılardan önemli: Birincisi özel haber, uzun süredir ajanslardan “kopyala yapıştır” tembelliğine kapılan, artık masa başından kalkmayan, "saha"dan uzaklaşan Türk basınının unuttuğu bir gelenek. 

İkincisi, Azerbaycan'la Ermenistan arasındaki çatışmalar son günlerde uluslararası kamuoyunun, özellikle de Türkiye'nin gündeminde ön sıralarda yer alıyor. 

“Eski Türkiye”de de basın defosuz değildi ama en azından gazeteler özel haberleriyle öne çıkmaya, okur kapmaya çalışır, gazetecilik açısından başarılı işler çıkarırdı. 

Kısacası, meslektaşlarımız Özel ve Kızılkoyun yaptıkları özel haberle eski bir geleneği hatırlatmış.
 

Etiketler:  Medya Eleştiri