Hürriyet'te dikkat çeken iki haber

Hürriyet'te dikkat çeken iki haber

21 Temmuz 2020 Salı  |   iyi

Bu sitede yaptığı ya da yapmadığı gazetecilik nedeniyle sık sık eleştirdiğimiz Hürriyet gazetesi, salı günü dikkat çeken iki habere yer verdi.

Bunlardan ilki bir çocuğa yönelik tecavüz girişimiyle ilgili:

"Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, eve zorla girerek 13 yaşındaki kız çocuğuna istismarda bulunmak isteyen sanığa verilen 6 yıllık cezayı fazla buldu. Hazırlanan tebliğnamede, ‘sanığın nitelikli cinsel saldırıda bulunacağına ilişkin bir beyanda bulunmadığı’ gerekçesiyle verilen cezadan indirim istendi."

Bu haberin dikkatimizi çekmesinin nedeni, veriliş tarzı.

Hürriyet'in kullandığı eleştirel, toplum adına tepki gösteren başlık şöyle: 

Yargıtay cezayı fazla buldu... Bu nasıl gerekçe?

İkinci haber ise balıktaki fahiş fiyatla ilgili:

"Sebze-meyvede tartışılan hal ile pazar arasındaki fiyat farkı balıklara sıçradı. Biz de durumu yerinde görmek için önce İstanbul Gürpınar’daki balık halini, sonra Beşiktaş’taki balık çarşısı ve restoranları gezdik. Halde 300 gramı 3.5 lira olan uskumru, çarşıda 10, restoranda 110 liradan satılıyor. Durum diğer deniz ürünlerinde de farklı değil. Balıkçı ve esnaflar ise “Haksız bir fiyat politikası var. Hizmete göre fiyat değişir ama bu kadar uçurum olmamalı” diyor.

Bu da balıktaki fahiş fiyat oyununu gösteren, üstelik masa başında değil bizzat yerinde araştırılarak yapılmış, toplum yararına bir haber.

Umarız bu iki haber Hürriyet'in gazeteciliği yeniden hatırlaması için vesile olur...