Hürriyet'te araştırılmış, emek harcanmış bir haber...

Hürriyet'te araştırılmış, emek harcanmış bir haber...

18 Mart 2014 Salı  |   Günlük

Arada gözden kaçırdıklarımız varsa kusura bakmasın, Türk gazetelerinin sayfalarında araştırmaya dayalı bir haber görmeyeli çok oldu. Söz konusu, gazetenin manşeti ya da birinci sayfasında büyük kullandığı bir haber değil. İç sayfalarda, örneğin ekonomide yer alan, belki sansasyonel nitelik taşımayan ama okuyana bilgi veren türden haberler. Malum, artık moda, ajanslardan gelen haberi, başlığını bile değiştrmeye üşenerek sayfaya koymak. Bu ortamda yetişen genç muhabirler da, internetin sağladığı olanaklara rağmen genelde işin kolayına kaçıyor.

Bunları yazmamızın nedeni bugün Hürriyet'in ekonomi sayfasında yer alan "Sözde boykot" başlıklı haber. Demet Cengiz'in imzasını taşıyan haber, Gezi olayları sırasında sıkça gündeme gelen "boykot"tan yola çıkarak bu tür kampanyaların başarılı olup olmadığı, daha doğrusu neden başarısız olduğunu anlatıyor.  

Boykot sözcüğünün kökenini de anlatan Cengiz, yakın geçmişte düzenlenen boykot kampanyalarını hatırlatıyor, ayrıca ABD ve Arap ülkelerinden örnekler veriyor. 1830'dan 1980'e kadar akılda kalan boykot girişimlerini de anlatan haber, "Boykotlar neden başarısız oluyor" sorusuna yanıt veriyor.

Kısacası, muhabir yüzeysel bir haber yazmak yerine, üşünmemiş, araştırmış ve ortaya okuyanı bilgilendiren bir haber çıkmış...

 Hürriyet'teki haberi okumak için:

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/26029078.asp

18.3.2014

 

Etiketler:  Eleştiri Medya