Hürriyet'in dünyadan haberi yok!

Hürriyet'in dünyadan haberi yok!

27 Aralık 2014 Cumartesi  |   Kötü

Deneyimli gazeteciler, mesleğe yeni başlayanlara sıkı sıkı öğretir,"dünyada ilk", "Örneği yok", "Böylesi görülmedi" tarzı ifadeler kullanırken çok dikkat edilmesi, mutlaka önceden araştırma yapılması gerektiği söyler.

Bilgiye ulaşmanın artık çok kolay olduğu günümüzde araştırmadan, sadece okurun dikkatini çekmek için "falanca olay ilk kez oluyor" derseniz karşınza o olayın daha önce de yaşandığını kanıtlayan birileri mutlaka çıkar!

Bunları neden yazıyoruz?

Hürriyet'in "dünya" sayfasında bir foto-haber, başlık: Böylesi ilk kez oluyor...

Konu, yeni yıl öncesi Moskova'da yaşanan trafik sıkıntısı.

Haber özetle şöyle:

"Rusya başkenti Moskova gelmiş geçmiş en büyük trafik felcini yaşıyor. Yaklaşan yeni yıl kutlamalarına 40 santimetreyi bulan kar yağışı da eklenince yollarda kalan araç sayısı 2 milyonu aştı. "Moskova'da yayalar otomobilleri solladı" ifadesi ise gününü esprisi oldu."

Bu başlığı atan editör Moskova'yı elbette bilmeyebilir ama haberi "tıklatmak" için "böylesi ilk kez oluyor"başlığını atmadan önce minik bir araştırma yapsa yeterdi.

Bu, aslında son 15 yıldır Moskova'da her aralık ayında yaşanan "sıradan" bir durum! Yeni yıl öncesi taşradan hediye almak için araçlarıyla gelenler katılınca zaten normal zamanda bile içinden çıkılamayan trafik tamamen felç oluyor. Görmeyenlerin inanması zor ama aralık ayının özellikle ikinci yarısında 07.00'de başlayan trafik işkencesi ancak gece yarısı son buluyor.

Zaten Rusya'da Türkçe yayın yapan bir haber sitesi aynı haberi, ".Başkent Moskova kolay kolay unutamayacağı "tarihi" günlerinden birini yaşadı... Dün tam 12 saat boyunca Moskova'nın trafiği kelimenin tam anlamıyla kilitlendi"diye vermişti. Yani, bu ilk kez olan bir durum değil.

Kısacası, "dünya" sayfasına koyduğu bu aşırı abartılı başlıkla Hürriyet dünyadan haberi olmadığını göstermiş oldu!..

 

27.12.2014