Hürriyet: Yanlış haberde ısrar etmek

Hürriyet: Yanlış haberde ısrar etmek

7 Ekim 2020 Çarşamba  |   Kötü

Pazartesi günü Twitter'da bir iddia dolaşmaya başladı: Buna göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın yüzüne telefonu kapamıştı.

İddianın kanıtı olarak da bir Rus kanalından alınan 44 saniyelik görüntü ileri sürülmüştü. Elbette, Azerbaycan-Ermenistan çatışmalarının gündemde olduğu bir sırada bu haber gazetecilik açısından önemliydi ama tabii gerçek olsaydı.

44 saniyelik görüntünün tamamının yer aldığı Rus kanalının haber bülteni incelendiğinde Putin'in, "Ben arayacağım, şimdi meşgulüm" diyerek telefonu kapattığı kişinin Paşinyan olmadığı anlaşılıyordu. Üstelik Kremlin, iki liderin görüştüğünü de açıklamıştı. Ama "haber" çekici geldiği için Cumhuriyet'ten Sabah'a, Tele1'den A Haber ve Ulusal Kanal'a her yerde gerçekmiş gibi çıktı.

Ortaya atılan ve gerçek gibi algılanan bir yanlışı sonradan düzeltmek zor çünkü hiçbir medya kuruluşu işin aslını arama zahmetine katlanmak istemediği için hata zincirleme devam ediyor. Çarşamba günü yayımlanan Hürriyet de aynı hatayı sürdürdü ve "Rus basınına yansıyan haberlere göre, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, son günlerde sıkça telefonla aramaya çalıştığı Rusya lideri Vladimir Putin’i bıktırdı" diye yazdı.

İşin aslını merak edenler için: http://medyagunlugu.com/haber/putin-pasinyanin-yuzune-telefonu-kapadi-mi-47971