Hürriyet ile özgürlük farkı

Hürriyet ile özgürlük farkı

12 Aralık 2020 Cumartesi  |   Köşe Yazıları

Cumhur Deliceırmak, Girne

Hürriyet hayatın içinden doğmuş bir kavramdır, özgürlük icat edilmiştir.

Binlerce yıl yaşanmışlıkların içinden sıyrılıp gelen hürriyet kavramı kendi kimyası kadar insan olmak için didinen insanın da kimyasıyla uyum içindedir.

İnsan hürriyete, hürriyet de insana yakışır.

Ve lâkin özgürlük kavramı apansız ve dernek binalarında, lisan laboratuvarlarında icat edildiği için dolduramıyor kendi meramını, o kadar dolduramıyor ki hem serbest anlamında ve hem de hürriyet anlamında kullanılmaya çalışılıyor.

İfade hürriyetini kullandığı için hapse mahkum edilenin elinden serbestiyetini alabilirsiniz ve fakat hürriyetini almanız olası değildir.

Hürriyet kavramını konuşurken, yazarken kullanacaksak dokuz düşünüp bir konuşmalı, yazmalıyız.

Kuşlar gibi ve kadar serbest olan insanın hürriyet ile bir derdi olmayabilir.

Olmayabilir, çünkü kuşlar menzilleri içindeki dallardan bir dal beğenip ona konup ondan kalkabilirler bu onların serbestiyetleridir ve bu serbestiyet, kuşların yaşamında hürriyet kavramı diye bir dert sahibi olmalarını ya da olmamalarını gerektirmez. Gerektirmez onlar kuştur çünkü  ve hürriyet doğal bir eylem değil, insanın geliştirdiği ve eylediği bir şeydir. Şüphesizdir ki hürriyet her insan için var ya da önemli değildir.

Hatta o kadar önemsizdir ki, insanların bir kısmı hürriyet yerine ikame ederek, seyahat özgürlüğüm, cinsel özgürlüğüm, mülk edinme özgürlüğüm, alma satma özgürlüğüm diyebiliyor.

Oysa, hürriyet alınıp satılamadığı gibi ve kadar fiziksel bir iklim değil, onu yaratan geliştiren, hakkını veren, verebilen insan için olmazsa olmaz kimyasal bir özelliktir.

Cinsel serbestiyete kimse itiraz edebilemez ve fakat kimin kimle nasıl sevişeceği, sadece kimin tercihine, sevgisine, şehvetine bağlı olmasından mütevvelit bir serbestiyettir ki, doğal olan cinsellikle doğal olmayan hürriyetin birlikte seslendiriliyor olması, uçak bileti alacak kadar paran varsa kelimenin gerçek anlamı ile seyahat serbestisine sahip olduğunuzu ve fakat hürriyet kavramı ile cepteki paranın herhangi bir ilişkisi olmadığı için, seyahat ile hürriyet arasında ilişki kurmaya çalışmanın emperyal bir kültür bombardımanının etkisi altında, debelene debelene kavramın içinin boşaltıldığının kanıtıdır.

Din konusunda da insanlar tam bir serbestiyete sahiptir amma dini özgürlük olmaz, olabilemez, çünkü serbestçe taptığınız din sizi hür bırakmaz, bırakamaz.

Din hürriyeti kısıtlayıcı bir serbestiyettir

Ve hiçbir KHK mahkumiyeti insanın hürriyetini elinden alamaz.

Zincirbozan'da Ecevit tutsak ve hürdü.

Demirtaş'ın serbest dolaşımını ve serbest seçim propaganda yapma hakkını elinden alabilirsiniz ve aldınız ama o hürdür.

Hürriyetine dokunamazsınız kimsenin, o vazgeçmedikçe...

Not: Bu yazı Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanmıştır.