Hrant Dink'e sanal anma

Hrant Dink'e sanal anma

19 Ocak 2021 Salı  |   Günlük

Gazeteci Hrant Dink, öldürülmesinin 14. yılında koronavirüs koşulları nedeniyle bu kez sanal ortamda anılacak. 

Hrant Dink Vakfından konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

"Her yıl, Agos Gazetesi’nin eski çalışma ofisinin bulunduğu Sebat Apartmanı’nın önünde yapılan anma töreni bu yıl pandemi nedeniyle çevrimiçi yapılacak. Anmaya katılmak için 19 Ocak, Salı günü, saat 14.45’te www.hranticinadaleticin.org  adresini ziyaret edebilir ve ‘Buradasın Ahparig’ yazan çevrimiçi pankartlarınızı Hrant Dink’in öldürüldüğü yere bırakabilirsiniz. 

Sitede, gün boyunca Hrant Dink hakkında yayınlar yapılacak. Rakel Dink, eşi Hrant Dink’in öldürüldüğü Sebat Apartmanı önünden seslenecek ve her yıl Hrant’ın Arkadaşları adına yapılan anma konuşması da çevrimiçi olarak yine bu siteden yayınlanacak. 

19 Ocak anması bu yıla mahsus olarak sanal ortamda gerçekleşecek. Hrant’ın Arkadaşları gelecek sene 19 Ocak’ta yine kalabalıklarla Hrant Dink’in düştüğü yerde olacaklar ve arkadaşlarını yine her zamanki yerde anacak ve adalet taleplerini dile getirecekler. 

Saat 14:45 - 15.30 arası Türkçe - İngilizce simültane çeviri olacaktır."

Kimdir?

1954 yılında Malatya’da doğdu. İÜ. Fen Fakültesi’nde zooloji, ardından da felsefe eğitimi aldı. Mesleğe 1990'lı yıllarda Ermenice yayınlanan günlük Marmara Gazetesi’nde "Çutak" rumuzuyla, kitaplara yönelik eleştiri yazıları yazarak başladı. Haftalık Türkçe ve Ermenice yayın yapan Agos gazetesini kurdu ve genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı. Yeni Yüzyıl ve Birgün gazetelerinde  yazdı. Türk ve yabancı basında dile getirdiği görüşleriyle dikkat çekti. Almanya, Hollanda ve Norveç’te düşünce özgürlüğü alanında önemli üç ödülün sahibi oldu. Yazıları nedeniyle çok sık gözaltına alındı. Hakkında birbiri peşi sıra çok sayıda dava açıldı. Kurucusu olduğu Agos gazetesi önünde, 2007’de uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.