'Hoş çocuksun, bırak habercilik sevdasını'

'Hoş çocuksun, bırak habercilik sevdasını'

6 Haziran 2020 Cumartesi  |   Günlük

Sosyal medyada çığ gibi büyüyen #erkekyerinibilsin kampanyasına bir destek de Türkiye Gazeteciler Sendikası'ndan (TGS) geldi.

Genel olarak kadın sorunlarına, özel olarak toplumda yaygın olan cinsiyetçilik, taciz, baskı ve dışlama çabalarına karşı başlatılan kampanyada kadınlara ilişkin kalıplaşmış sözler erkeklere uyarlanıyor.

Ruqinq adlı Twitter kullanıcısının 3 Haziran'da "Kocam isterse çalışabilir" paylaşımıyla başlayan kampanyada yüzlerce esprili ve düşündürücü uyarlama yapıldı.

TGS de kampanyaya destek vermek amacıyla #erkekyerinibilsin etiketiyle Twitter'da şu üç paylaşımda bulundu:

"Sen de işte erkek hakları, futbol gibi ‘light’ konularda haber yaparsın.” 

"Hoş çocuksun, bırak habercilik sevdasını, seni ekran yüzü yapalım" 

“Medyada erkek yönetici yok çünkü ailelerine zaman ayırmayı tercih ediyorlar"

BBC Türkçe'nin haberine göre, kampanyaya öncülük eden Ruqinq adlı kullanıcı şunları söyledi:

"Twitter'da son zamanlarda muhafazakar olarak adlandıracağımız kişiler tarafından çok fazla 'kadın çalışmamalı, yüksek sesli kahkaha atmamalı, kendilerinin fuhuş yuvası olarak gördükleri üniversitelere gitmemeli' tarzında tweet'ler atıldığını gördüm. Bunlara en güzel tepki alay ederek verilebilir diye düşündüm. Beni en rahatsız eden şey, bunlara destek veren kadınlar olduğunu görmek."

Konuyla ilgili bazı ilginç mesajlar şöyle:

- Eve geldiğimde kocam yemek yapmamış olursa olay çıkar 

- Şişman erkekler tayt giymesin bi zahmet. Gözümüz kanıyo. Sadece yakışanlar giysin 

- Lütfen, erkekler çiçektir, bize emanet onlar. Sevelim, koruyalim. 

- Elbette kötü kadınlar da var, şiddet uygulayan, tacize tecavüze karışan, suç işleyen. Ama unutmayın, o kadınları da bir baba, bir erkek yetiştiriyor. 

Kadem'den tepki

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ise kampanyayla ilgili olarak Twitter hesabından şu açıklamada bulundu: 

"Adalet ve hakkaniyet ölçüsünde kadın ve erkeğin toplum içindeki varlığı, karşılıklı saygı ve anlayıştan geçer. Bir empati vurgusu olarak ortaya çıkan #erkekleryerinibilsin akımı inandığımız değerleri zedeleyecek boyuta ulaşmıştır. Bu durumu kınıyor ve reddediyoruz.... Bazı paylaşımlarda mizahın içeriği haddi aşmış, ayet-hadislerle alay etme seviyesine varmıştır. Kabul edilemez olan budur. Tepkimiz kampanyanın geneline değil bu tür paylaşımlaradır."