Hırsızlık mı, kamu görevi mi?

Hırsızlık mı, kamu görevi mi?

23 Eylül 2012 Pazar  |   Günlük

Libya'da öldürülen ABD Büyükelçisi Christopher Stevens'a ait günlüğün CNN tarafından yayınlanması yeni bir tartışma başlattı. ABD Dışişleri Bakanlığı, günlüğü yayınladığı için CNN'i eleştiriyor, kanal ise kamuoyunun günlüğün içeriğinden haberdar olması gerektiğini savuyor. Milliyet'in konuyla ilişkin haberi veriş tarzı da ilginç: Başlıkta "CNN Büyükelçi'nin günlüğünü çalmış" deniliyor, haberin içinde ise, "…konsoloslukta bulduğu gündelik"ifadesini kullanıyor. Milliyet'te yer alan haber şöyle:

 

 

 

"CNN büyükelçinin günlüğünü çalmış

 

 

 

Amerikan yayın kuruluşu CNN ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Bingazi'de öldürülen Büyükelçi Christopher Stevens'ın olay yerinde bulduğu günlüğünü haber kaynağı olarak kullanmasıyla karşı karşıya geldi.

 

Libya'da geçtiğimiz hafta çekimleri California'da gerçekleşen "Müslümanların Masumiyeti" filminin Hz. Muhammed'i aşağıladığı gerekçesiyle ABD'nin Bingazi konsolosluğuna düzenlenen saldırılarda, ABD'nin Libya Büyükelçisi Christopher Stevens hayatını kaybetmişti. Olay yerindeki CNN ekibi, konsoloslukta bir günlük buldu. El yazısıyla 7 sayfa yazı bulunan günlüğü inceleyen ekip, bunun Stevens'ın günlüğü olduğunu tespit etti. Gazeteciler Stevens'ın ailesiyle iletişime geçti. Aile günlüğün haber yapılmadan kendilerine ulaştırılmasını istedi. Fakat CNN, kaynak belirtmeden günlükten yola çıkarak büyükelçinin 'El Kaide'nin ölüm listesinde olduğunu düşündüğünü', Libya'da İslamcıların yükselişinden endişe duyduğunu ve Bingazi'deki güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğunu düşündüğüne dair haberler yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı, CNN'in aileye söz vermesine karşın yaptıklarının 'savunulamaz' olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philippe Reines 'CNN'in günlüğü önce okuduğunu, sonra tüm ofise servis ettiğini sonra da aileyi arayıp bir de verdikleri söze rağmen bunları haberleştirmesini' eleştirdi. CNN ise kamunun bu bilgilerden haberdar olması gerektiğine inandıkları için günlüğe atıfta bulunmadan yazılanları başka kaynaklara doğrulatıp haberleştirdiklerini söyledi."

 

Etiketler:  Eleştiri Medya