Hırpalanmış 2 çocuğun öyküsü

Hırpalanmış 2 çocuğun öyküsü

17 Ocak 2022 Pazartesi  |   Günlük

Nasrullah Ayan Youtube kanalında, "Adımı Deniz Koydular" romanının yazarı gazeteci Demet Cengiz'le yakın geçmişi ve günümüzde yaşanan toplumsal sorunları konuştu.

Biri doğudan (Deniz Yıldız), diğeri batıdan (James Rowe) iki hırpalanmış çocuk öyküsü anlatan roman gerçek hikâyelerden esinlenerek kaleme alınmış. Aile içi sevgisizliğin sonuçlarına dikkat çeken Adımı Deniz Koydular, arka planda Türkiye’den ve dünyadan dönemin önemli olaylarına da yer veriyor. Türkan Saylan, Fazıl Say, Deniz Gezmiş, Bedri Baykam, Hrant Dink, Ali İsmail Korkmaz ve Berkin Elvan gibi gerçek kişilere ve olaylara değinen romanda kadına karşı şiddeti incelerken, “Çok acı var, dayanamıyorum” yazılı bir not bırakıp intihar eden akademisyen Dicle Koğacıoğlu gibi gerçek kişiler de anılıyor. 

Kitaba konu olan çocuğun öyküsü için "yıllarca yüreğimde taşıdım" diyen Cengiz, toplumda özellikle 1980 darbesinde sonra yaşanan ahlaki yozlaşmaya dikkat çekiyor ve "Benim memurum işini bilir" ve "Bir seferden bir şey olmaz" gibi tarihe geçen sözlere atıfta bulunuyor.

Çocuk ve kadın sorunlarının öne çıktığı bir sohbet: