Herkesin sahip çıktığı tablo

Herkesin sahip çıktığı tablo

2 Mart 2021 Salı  |   Günlük

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, herkesin merakla beklediği kabine toplantısının ardından koronavirüsle mücadele kapsamında alınan yeni kararları açıkladı.

Bilim Kurulu'nun tavsiyesi doğrultusunda alınan kararlar, düşük (mavi), orta (sarı), yüksek (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak dört kategoriye ayrılan illerdeki risk durumuna göre lokantaların açılmasından yüz yüze eğitime, hafta sonu yasaklarından hafta içi kısıtlama saatlerine kadar kademeli normalleşmeyi kapsıyordu.

Açıklanan kararlar kamuoyunda ve özellikle sosyal medyada tartışma yarattı; herkes kendi yaşadığı ilin durumunu ve yeni kararlardan nasıl etkileneceğini merak ediyordu.

Pazartesi gecesi Twitter'da yayılmaya başlayan bir tablo herkesin merak ettiği sorulara büyük ölçüde açıklık getirdi. Basit şekilde hazırlanan tablo sosyal medyada yayılmakla kalmadı, Habertürk gibi televizyon kanallarında ve çok sayıda internet sitesinde de kullanıldı.

Kendisini "köşe yazarı yanlışlama girişimi" olarak tanımlayan ve internette yayılan bilgilerin doğruluğunu araştıran Malumatfuruş tablonun Twitter'daki @ufubo hesabı tarafından hazırlandığını ortaya çıkardı.

Malumatfuruş, "Bahse konu tabloyu kaynak belirtmeden kullanan, hatta 'kendilerinin hazırladığını' belirten basın kuruluşlarına rastlanabiliyor..." diyerek Habertürk'te yayınlanan tablo görüntülerini de paylaştı. Görüntüde Fatih Altaylı, "Tabloyu hazırlattım" diyor.

Profilinde "endüstriyel tasarımcı" olduğunu belirten @ufubo hesabını kullanan kişi, tabloyu izinsiz paylaşan ve kendisine aitmiş gibi gösteren medya kuruluşlarıyla ilgili çok sayıda paylaşımda bulundu.

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/yalansavar-siteler-46884