Her köşe yazarı gazeteci midir?

Her köşe yazarı gazeteci midir?

4 Nisan 2021 Pazar  |   Günlük

Oyuncu Berna Laçin'in, “basın çalışanı” olarak koronavirüs aşısı yaptırdığını açıklaması sosyal medyada tartışma yarattı. 

Laçin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Biontech aşısı oldum darısı herkesin başına... 212'liyim. Basın kartı olarak kartı olanlara tanımlanmış aşı...” dedi. 

212 sayılı Basın İş Yasasına göre, “fikir ve sanat işlerinde ücret karşılığı çalışanlara gazeteci" deniliyor. Çalışanla işveren arasındaki ilişkiyi düzenleyen yasa aynı zamanda, gazetecilere haklı nedenlerle iş akitlerini tek yanlı olarak ve ihbar ve kıdem tazminatlarını da almak kaydıyla feshetme hakkını tanıyor.

Laçin'in paylaşımı üzerine gazeteci Canan Kaya, "Berna Hanım'ın bu basın kartına nasıl sahip olduğunu açıklamasını bekliyorum..." diye yazdı. 

Laçin'in yanıtı ise, "Çok uzun yıllardır gazetelerde çalışıyorum, o sebeple... Köşe yazılarımı da okuyabilirsiniz çok arzu ederseniz. Ayrıca konu ile ilgisini anlayamadım. 'Benim niye yok' demenizi anlarım ama 'senin niye var' demek; ne bileyim! Kaldı ki konu aşı! Ben öğretmenlere öncelik diyorum" oldu. Laçin ayrıca, Vatan gazetesinde geçmişte yayımlanmış köşe yazılarının linkini paylaştı.

Bu yanıt üzerine Kaya, “Şu konuyu açıklığa kavuşturalım. Çok basit bir kavram ama ne yazık ki hâlâ bu yanlışa düşülüyor. Bir kimsenin bir gazetede köşe yazıyor olması onu gazeteci yapmaz! (Gazetecilik kökenli yazarlar hariç) “ dedi.

Tartışmaya katılan gazeteci Özlem Akarsu Çelik de şunları yazdı: 

"Berna Hanım, hangi basın yayın kuruluşunda gazetecilik yapıyorsunuz? Hiç imzalı haberinizi görmediğim için merakımdan soruyorum. Köşe yazdığınız için sizi 212’li yapan kuruluşun tercihini sorguladığımız için hiç kırılmayın çünkü sokaklarda, kalabalıklar içinde risk alarak haber kovalayan gazetecilere, yapılması zorunlu olduğu halde yapılmayan Basın İş Kanunu sözleşmesi size yapılmış. Ne diyelim!"

Bazı Twitter kullanıcıları da köşe yazmak dışında medyada bir faaliyeti bulunmayan Laçin'in gazetecilerin tabi olduğu 212 sayılı yasadan yararlanarak aşı olmasını eleştirdi, bazıları ise destek verdi.

Sağlık Bakanlığı geçen hafta aldığı kararla 212 sayılı yasaya tabi gazetecileri koronavirüse karşı aşıda öncelikli gruba dahil etmişti. Karar, gazetecilik yaptığı halde 212 uygulanmayanları kapsamadığı için meslek örgütlerinin tepkisini çekmişti.