Haziran ayında en çok konuşulanlar

Haziran ayında en çok konuşulanlar

17 Temmuz 2020 Cuma  |   Günlük

Medya Takip Merkezi (MTM), Haziran ayında medyanın gündeminde yer alan siyasi ve toplumsal başlıkları araştırdı. Rapora göre, HDP’nin yaptığı Demokrasi Yürüyüşü, TÜVASAŞ’ın Milli Elektrikli Tren Seti projesi ile TSK’nın gerçekleştirdiği Pençe-Kartal Operasyonu, medyada en çok yer alan başlıklar oldular. 

İşte, MTM’nin hazırladığı medya raporunun ayrıntıları…

Halkların Demokratik Partisi (HDP), salgın döneminde partiye dönük baskı politikalarının sürdürüldüğü gerekçesiyle "Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü" adı altında, 15 Haziran’da Hakkari ve Edirne’den başlayarak Ankara’da son bulan yürüyüş başlattı. Yeni tip Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan karar gereği birçok kentte yürüyüşe izin verilmedi. Edirne ve Hakkari’de başlayan yürüyüş, eş başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın 20 Haziran’da Ankara’da TBMM bahçesinde yaptıkları basın açıklaması ile noktalandı. Haziran ayı boyunca medyada toplam 4 bin 173 haberde yer alan demokrasi yürüyüşü, siyaset gündeminin en çok konuşulan konusu oldu. 

2013 yılında alınan kararla milli elektrikli tren setlerini üretmek için görevlendirilen TÜVASAŞ, yerli ve milli kaynaklar ile tasarlanan tren setlerinin tasarım ve üretimi tamamladı. Medyada toplam 2 bin 472 habere konu olan Milli Elektrikli Tren Seti, Haziran ayında en çok konuşulan siyasi ve toplumsal başlıklardan oldu. 

Son zamanlarda terör örgütü PKK'nın karakol ve üs bölgelerine artan taciz ve saldırı teşebbüsleri üzerine 15 Haziran’da Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Pençe-Kartal Operasyonu başlatıldı. Ay boyunca 2 bin 56 haberde yer alan Pençe-Kartal Operasyonu, Haziran ayının en çok konuşulan siyasi konuları arasında yerini aldı.

(MTM)