Haydi aşıya...

Haydi aşıya...

12 Aralık 2020 Cumartesi  |   Köşe Yazıları

Dr. Ülkümen Rodoplu

Geldi, gelecek. 

Bulundu, bulunacak. 

Faz 1, faz 2, faz 3 derken Covid-19 aşısı CoronaVac Türkiye yolunda. 

Aşı üreten ülke konumundan aşı bekleyen ülke konumuna nasıl geldiğimizi konuşma zamanı değil. 

Şimdi, ne bulursak onu kabullenme zamanındayız. 

Çünkü ayakta kalmak zorundayız. 

7 Ocak 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) “salgın” olarak kabul etmesi ile başlayan Covid-19 pandemi süreci aşı sayesinde son bulabilir.  

Ülkemizdeki COVID-19 aşısı CoronaVac’ı tanıyalım: 

Sinovac firmasının CoronaVac aşısını. 

Sinovac, bir Çin firmasıdır. İlk adını duyurduğu başarısı, 1999'da ilk  inaktive hepatit A aşısı geliştirmesiyle başladı.

İnaktive aşı geliştirme ile ilgili deneyimleri yıllar öncesine dayanmaktadır. İnsanlarda kullanılabilen  altı adet aşı üretimleri vardır.

Firmanın laboratuar ve üretim tesisleri DSÖ tarafından istenen İyi Üretim Standartları (GMP-Good Manufacturing Practice) sertifikasına sahiptir. 

CoronaVac hangi tip aşıdır? 

CoronaVac, insanlığın en eski aşı yöntemlerinden biri kullanılarak üretilmektedir. Bu geleneksel üretim şeklinde enfeksiyona yol açan virüsler, zayıflatılarak ya da etkisizleştirilerek vücuda enjekte edilir. Böylece vücut, kendisine zarar veremeyecek hale gelen virüse karşı mücadele etmeyi öğrenir, bağışıklık kazanır.  

CoronaVac da böyle; çoğalma yeteneği olmayan ölü virüs aşı olarak kullanılmaktadır.  

Aşı nasıl uygulanır? 

Aşı iki doza olarak kas içine uygulanmaktadır. Birinci dozun verildiği güne 0. gün denir; sonra da 14. günde ikincisi uygulanır. 

Kimlere uygulanacak? 

TC. Sağlık Bakanlığı’nın sıralaması şöyle: 

• İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler; 

• İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler; 

• Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar; 

• Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler; aşılanacaktır. 

Nasıl saklanacak?  

Aşı geleneksel soğuk zincir koşullarında etkinliğini korumaktadır.  

CoronaVac güvenilir mi? 

Bu aşının Faz 3 çalışmaları tıpkı diğer aşılar gibi yayımlanmadı. Pfizer  ve Moderna için konuşulan Faz 3 ara değerlendirme raporları CoronaVac için henüz tamamlanmadı.  

Firma, web sayfalarındaki basın bültenleri aracılığı ile hem yetişkinlerde hem de yaşlı gönüllülerde yüzde 90'ın üzerinde bir bağışıklık yanıtı olduğunu söylemektedir. 

Aşının Faz1/2 çalışma sonuçları Lancet dergisinde yayımlandı. Bu yayınlara göre, CoronaVac'ın farklı dozlar için iyi tolore edildiği anlaşılmaktadır. 

Faz 3 çalışmaları halen Brezilya, Endonezya ve Türkiye’de devam etmektedir. 

SON SÖZ: CoronaVac’ı sabısızlıkla bekliyorum. Salgının son bulması ve normal günlerin başlaması için haydi aşıya !