Hayatın anlamına dair 8 kitap

Hayatın anlamına dair 8 kitap

5 Ocak 2021 Salı  |   Günlük

Rus yazarların usta olduğu alanlardan biri insan varoluşunun büyük problemlerini ele almak. Cevap arayanların bakması gereken onlarca ölmez eser var. İşte RBTH'in önerdiği 8 eser: 

1. İvan Gonçarov. Oblomov, 1859 

Edebiyat tarihine bir tembellik alegorisi olarak geçse de Oblomov'un yapıtı bundan çok daha fazlasını sunuyor. Pek çok büyük eser gibi Oblomov da hayata dair zihin açıcı felsefi bölümler açısından son derece zengin. 

2. İvan Turgenyev. Babalar ve Oğullar, 1862 

Ebedi kuşak çatışması problemini ilk ele alan yazar Turgenyev. Eski kuşaklar yeni gelenleri asla anlayamayacak. Etkileyici Bazarov karakteri ile Babalar ve Oğullar bugün bile büyük bir hayran kitlesine sahip. 

3. Fyodor Dostoyevski. Karamazov Kardeşler, 1880 

Rus edebiyatında Tanrı konusunu ele alan en önemli kitaplardan biri de Karamazov Kardeşler. 

4. Lev Tolstoy. Diriliş, 1899 

İyilik, kötülük, adalet, vicdan ve kefaret üzerine bir Tolstoy başyapıtı. 

5. Maksim Gorki. Ayaktakımı Arasında, 1902 

Toplumun alt tabakalarını en iyi anlatan, Orhan Kemal ve Suat Derviş gibi Türk edebiyatçıları derinden etkileyen Maksim Gorki'nin en bilinen eseri. 

6. Andrey Platonov, Çukur, 1930 

Rus okurların Perestroyka'dan sonra, Türk okurların ise yeni çeviriler sayesinde son yıllarda keşfettiği incilerden, Sovyet kalkınması üzerine düşündürücü bir proletarya hikayesi. 

7. Mihail Bulgakov. Usta ve Margarita, 1940 

Rus edebiyatının 20. yüzyıldaki en büyük eseri hangisidir diye sorulursa, Rus okurların büyük bir bölümü Usta ve Margarita diyecektir. İyilik, kötülük, inanç ve aşk gibi evrensel temaları sürükleyici bir olay örgüsü içinde ele almasının yanı sıra Sovyet ansiklopedisi niteliğine sahip dev bir hiciv. 

8. Venedikt Yerofeyev. Moskova - Petuşki, 1970 

Modern Rus insanını anlamak için kılavuz kitaplardan biri. Veniçka'nın banliyö treninde iki istasyon arasındaki yolculuğu adeta Rusya'nın son 50 yılını kat ediyor. Kitap Türkçede de mevcut.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rus Edebiyatı