'Havuz'dan çıkmak mümkün mü?

'Havuz'dan çıkmak mümkün mü?

27 Temmuz 2020 Pazartesi  |   Mentor

Fenerbahçe’ye karşı gelecek sezonun ayak oyunları şimdiden başladı. Limit konusunda Goebbels taktikleri, kanlı Fetö parası ile cebini dolduranların Emre Belözoğlu üzerinden algı yaratmaları vs. 

Ben Fenerbahçe düşmanlığı üzerine kurulmuş bu sistemin Fenerbahçe'nin kanı ile beslendiğine inanıyorum; çare ligden çekilmek ama ne yönetimde ne de camia da böyle bir kararlılık var. 

Geriye naklen yayın konusu kalıyor. 

Merak ettim TFF kanununa baktım.  

1-Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki tüm futbol müsabakalarının televizyon, radyo, internet ve her türlü teknik cihaz ve benzeri araçlarla yayınlanmasına, iletilmesine, yayınların düzenlenmesine ve programlanmasına münhasıran Yönetim Kurulu yetkilidir. 

2-Anılan yetki özellikle TFF'nin yayın haklarının merkezi olarak pazarlanmasını ve elde edilen gelirin yetkili organlar tarafından alınan kararlar uyarınca kulüplere dağıtılmasını kapsar. 

Evet, hiçbir kulüp tek başına naklen yayın hakkını satamaz ama buna karşılık satmama hakkına sahip, zaten mülkiyet hakkı kulüplerde, aksi Anayasa'ya aykırı olur. 

Yani Fenerbahçe ya da başka bir kulüp isterse, "Ben maçları naklen yayınlatmıyorum kimseye de satmayacağım" deme hakkına sahip. 

Söylediklerimi geçmişte yaşanan benzer tartışmada dönemin TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in söyledikleri teyit ediyor; 

"Fenerbahçe havuzdan çıkamaz, çıkarsa yayınlatamaz..." demişti Demirören. 

Diğer kulüpler için bir şey diyemem ama Fenerbahçe'nin bu kaybını karşılayacak kaynak yaratması da mümkün..Örneğin FBTV'yi aylık 50 TL yapsa 300 bin üyesi olsa, maç önü arkası devre arası stattan görüntüler verse naklen yayın gelir kaybını karşılar ve  Fenerbahçe'ye karşı oynanan bu kirli oyun son bulur. 

Ben 30 milyon Fenerbahçeli adına aylık 50 TL'den 500 bin üye olacağına inanıyorum. 

Hatta Fenerbahçe yönetimi, "Havuzu bozacağım, o yüzden FBTV'yi ücretli yaptım, üye sayısı 300 bin olunca havuzdan çıkacağım" desin ve 300 bin olunca çıksın, riski de yok.  

Üstünde Fenerbahçe arması var diye 300 bin kart satan bir kulübün bunu başarabilecek kapasitesi olduğu çok açık. 

Hodri meydan... 

Camianın bu cesareti var mı bilmem ama bildiğim düzen işliyor, Fenerbahçeliler'in alın teri ona küfreden, hakaret edenlere akıyor, Fenerbahçeliler de seyrediyor. 

Kararlı olup buna engel olmak mecburiyeti var.