Hatay'a fidan bağışına 'Yüzler Atlası' hediye

Hatay'a fidan bağışına 'Yüzler Atlası' hediye

14 Ocak 2021 Perşembe  |   iyi

Geçen yıl yanan Hatay ormanları için TEMA Vakfı'na fidan bağışında bulunan herkese hediye edilmek üzere 60'a yakın fotoğrafçının dünyanın farklı coğrafyalarını insan yüzleriyle karelere yansıttığı “Yüzler Atlası” kitabını yayımladı.

Gazella Turizm tarafından çıkarılan kitapta Hindistan'dan Peru'ya, Güney Afrika'dan Etiyopya'ya kadar farklı ülke ve bölgelerin yerel yaşamından insan yüzlerine ve ilgi çekici bilgilere yer veriliyor. "Yüzler Atlası", pandemi nedeniyle sekteye uğrayan seyahat ve keşfetme tutkusunu okuyucuya yeniden yaşatmak amacıyla hazırlandı.

Çeyrek asra yakın süredir dünyanın farklı coğrafyalarına keşif yolculukları düzenleyen Gazella Turizm'in Yönetim Kurulu Başkanı Velit Gazel "Yüzler Atlası" için şunları söyledi:

"Dördüncü kitabımız olan Yüzler Atlası ile dünyanın farklı yerlerini, anlarını, kültürlerini insan yüzlerinden yansıyan ifadelerle yaşatmak istedik. Bununla beraber ‘sürdürülebilir dünya' yaklaşımımızı desteklemek için Yüzler Atlası kitabımızı sadece, TEMA Vakfı'na fidan bağışlayan kişilere hediye ediyoruz. Böylelikle kitabımız için kullanılan ağaçların yerine yenilerinin dikilmesi ve oluşumu esnasında atmosfere bıraktığımız karbon ayak izini ortadan kaldırmayı da amaçlıyoruz. İnsanlara yeniden hayal kurduracağına inandığımız bu eserin oluşumunda emeği geçen tüm fotoğraf sanatçılarına teşekkür ediyoruz."

Dünyayı koruma vizyonu kapsamında yayınlanan "Yüzler Atlası" kitabı, 2020'nin ekim ayında Hatay'da meydana gelen orman yangınlarında yanan ağaçların yerine dikilmek üzere TEMA‘ya 10 fidan bağışı yapan herkese hediye edilecek.

(Basın bülteninden) 

Manşet fotoğrafı: Veli Dölek