'Harcama limiti' sorunu

'Harcama limiti' sorunu

2 Ocak 2020 Perşembe  |   Mentor

Fetö'nün Goebbels taktikleri ile Fenerbahçe aleyhine bir kampanyaya dönüştürülen harcama limiti konusunu detaylı inceleyelim. 

Fenerbahçe'ye karşı bu taktikleri uygulayan medya kurumları da belli: Sahibi Fetö'den kaçak olan Sözcü, Turkuvaz Grubu ve TRT'nin bazı muhabir-yorumcuları. Aslında kamuoyunda düşman kardeş görünen bu medya gruplarının Fenerbahçe'ye karşı olumsuz tavırda müttefik olması insanı endişeye sevk ediyor çünkü bu 3 Temmuz’da da yaşanmıştı ve sonrası 15 Temmuz’a kadar devam eden karanlık günler. Şimdi de aynı şeyler tekrar ediyor, Fenerbahçe üzerinden Cumhurbaşkanımızın gücünü zayıflatma çabası var diye düşünüyorum çünkü olaylar o Fenerbahçe Divan Kurulunu ziyaret edip Fenerbahçe'ye olan sevgisini, saygısını ifade ettikten sonra zirveye çıktı. Fenerbahçe'ye yönelen saldırılar halkın gözünde onun gücünü test eden davranışlar bence çok açık: Fenerbahçe bahane, Cumhurbaşkanımıza saldırıyorlar. Savcılar bu konuyu araştırmalı. 

Bu medya gruplarından birinde Nazlı Ilıcak'ı savunan yazılar yayınlandığını da göz ardı etmemek lazım. 

Önce belirtelim ki; harcama limiti işi ciddi bir uzmanlık konusu, liyakat denen kavramı bırakmış torpil ve tavassutla işe alınan en iyisinin yeteneği Fenerbahçe düşmanlığı olan bir medyanın mensupları için fazla ağır gelir. 

Şimdi “harcama limiti” nedir onun anlatalım…

Harcama limiti, geçmiş 3 yıla ait gelir, gider ve borçların enflasyon oranında bugüne getirilmesi ve borçluluk ve gelir durumuna göre gelecek yıl için bir harcama bütçesi belirlenmesi anlamına geliyor. Özetle harcama limiti bir bütçe aslında, yani henüz gerçekleşmemiş. Gerçekleştiği veya gerçekleşmediği 31 Mayıs 2020'de belli olacak, o da 31 Temmuz 2020 tarihinde denetlenmiş mali tablolarla anlaşılabilir. Kısacası harcama limitinden bir ceza çıkacaksa gelecek sezonu ilgilendirir, bu sezona etkisi yok. 

Harcama limitine dahil olan harcamalar teknik kadro, futbolcu ve menajer ücretleri (menajer ücretlerinde oynama yapmak TFF'yi aldatmak anlamına geliyor ve ciddi sonuçları var. Biliyorsunuz bu konuda geçen transfer dönemi çok dedikodu dolaştı, hatta bazı menajerler açık açık yazdı olanları. TFF bunları araştırmalı). 

Yalnız harcama limiti talimatı öyle yazılmış ki; sanki Galatasaray yönetimine vermişler, demişler ki “Bir talimat yaz”, onlar da yazmış ve TFF uygulamaya sokmuş. Burada TFF kadar kulüplerin de ciddi  eksikliği var, özellikle Fenerbahçe yönetimi uyumuş. 

Düşünün, geçmiş 3 yıldaki bütün giderler enflasyona endekslenip ileriye taşınırken finansman giderleri TRL Libor+5 ile hesaplanıyor!? Üstelik bilanço tarihindeki orandan bu Emlak Konut’tan borç mu aldı, borç mu verdi belli olamayan ama bir şekilde borcunu düşüren Galatasaray'a yarar. 

Bilanço tarihindeki TRL Libor %31.5 imiş, bugün ise 16. Düşünebiliyor musunuz, böyle bir uygulama Fenerbahçe için olması gerekenden 300 milyon TL daha finansman gideri demek ve harcama limiti bu kadar düşüyor. Beşiktaş bu duruma itiraz etti ama Fetö-Goebbels medyası görmezden geldi. Herkesin önceki yıllardaki faiz gideri belli neden o rakamlar kullanılmıyor da TRL Libor gibi piyasası sığ ve kolayca etkilenmesi mümkün bir oran kullanılıyor. Ayrıca TCMB bankalarca uygulanan ortalama faizleri açıklarken neden TRL Libor? Bana art niyetli geldi açıkçası. Fenerbahçe'ye zarar verme amacı seziyorum. 

Bir başka konu limit, son 3 yılın başarısı dikkate alarak hesaplanıyor. Niye tüm sezonlar değil de son 3 sezon, Galatasaray daha avantajlı olsun diye mi?  

Bir de diğer gelirler sürekliliği olmazsa harcama limitinde sayılmayacakmış bu da Ali Koç'un yaptığı bağış ve "FenerOl" kampanyasından gelen gelirin işe yaramasını engellemek için konulmuş sanırım. Dedim ya, Galatasaray yönetimi bile ancak bu kadar taraflı yazardı.   

Bir de yapılandırma konusu var… 

Detay açıklanmadı ama yapılandırma yapanlara avantaj sağlanacak mı sağlanmayacak mı? Ödemesiz dönemdeki kredi ödemeleri başladığında harcama limitinden kredi ödemeleri düşülecekse ne olacak belli değil (Ali Koç söyledi bunu). 

Gelelim kulüplerin durumuna… 

Galatasaray'ın 451, Beşiktaş'ın 275, Fenerbahçe'nin ise 224 milyon TL harcama limiti var (Sanırım harcama limiti talimatının Galatasaray için dizayn edildiğini bu sonuçlardan anlamak mümkün) .  

“Fenerbahçe'nin 3 puanı silinecek” diyen Fetö-Goebbels medyası buna kaynak olarak Fenerbahçe'nin KAP'ta yayınladığı bir bilgiyi gösteriyor ancak cahil oldukları için bütçeyle gerçekleşmeyi karıştırıyorlar. Bütçeye ihtiyaç yok, kulüpler yeni döneme ilişkin 3 aylık mali tablolarını açıkladı, oradan bakabiliriz. Fenerbahçe'nin ilk çeyrekte harcama limitine dahil harcaması 77 milyon TL, Beşiktaş'ın 122 milyon TL, Galatasaray'ın ise 103 milyon TL. Yalnız Galatasaray'ın bir farklılığı var: Bilanço döneminden sonra 4 transfer açıklamış, Falcao, Lemina, Andone ve Taylan Antalyalı. Bunların maliyeti menajer ücretleri hariç 65 milyon TL civarında. Şimdi ilk çeyrek sonuçlarının yıl boyunca böyle devam edeceğini düşünelim. Galatasaray için eylül transferlerinin ücretlerini de ekleyelim.  

Fenerbahçe 308, Beşiktaş 480, Galatasaray ise 477 milyon TL. eder. Galatasaray'ın menajer giderleri bu rakamı artıracaktır. Ayrıca Beşiktaş ve Galatasaray'ın yüksek oyuncu giderleri de kurlar nedeniyle harcamalarını artıracaktır. Yalnız buradaki rakamlar muhakkak böyledir anlamına gelmez sadece ilk çeyrekten hareket ederek “Böyle devam ederse ne olur” sorusunun cevabıdır ve ciddi hata payı içerir. Başka bir konu, ara dönem olduğu için KAP'ta detay bilgi yok, yani harcamalar içinde ayıklanması gereken harcama limitine dahil olmayan harcamalar olabilir. 

Gördüğünüz gibi harcama limiti konusunda kimse rahat değil ancak Fenerbahçe'nin avantajı harcama disiplini sağlamış olması ve "FenerOl" parası ile bedelli yapabilir olmasıdır. Özellikle Galatasaray'ın harcama disiplini konusu felaket, harcama limiti sorunu çözülse bile o ücretler nasıl ödenecek? Düşünsenize Fenerbahçe yıl sonunda harcamalarını 320 milyon TL civarında bitirirken Galatasaray 477 milyon TL olacak. Onlar gelir yaratma konusunda Fenerbahçe'den çok iyi değil, hatta bayağı geride. Düşünsenize Şampiyonlar Ligi’ne de gidemezlerse bütçede 500 milyon TL'lik delik, bunu devlet bile karşılayamaz artık. 

Bedelli yapılması durumunda bedellinin 1/3 kadar harcama limiti artacaktır. 

Zaten bu sene şampiyonluğu ile gelecek sene üç puan silinmesi arasındaki tercih kimsenin umurunda olmaz. Bunun olması için Fenerbahçe'nin yıl sonunda 373 milyon TL'yi geçmesi lazım, bedelli yaparak ve oyuncu göndererek maaş bütçesi açabilir. Fenerbahçe'nin ocak ayında transfer yapması için sorun olduğunu sanmıyorum. 

Sonuç; harcama limiti talimatı acilen revize edilmeli; adeta Galatasaray yüksek limite kavuşsun diye yazılmış. 

Fenerbahçe yönetimi "FenerOl"dan gelen paraları bedelli sermaye artırımı için kullanmalı. Eğer bu paraları A.Ş’de sermaye avansı olarak aktarmadan harcadılarsa büyük bir finansal skandala imza atmış olurlar. 

Not: Bu yazıda yer alan bilgi, yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sadece yazarın kişisel görüşlerini ve değerlendirmelerini içerir.