'Hani Taliban Rusya'da yasaklıydı?'

'Hani Taliban Rusya'da yasaklıydı?'

21 Ağustos 2021 Cumartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Ünlü Rus siyaset ve ekonomi uzmanı Georgiy Bovt, Rusya Dışişleri Bakanlığının Afganistan'la ilgili açıklamasında Taliban'dan “yasaklı örgüt” diye söz etmemesini eleştirdi. 

Komsomolskaya Pravda radyosuna konuk olan Bovt, Afganistan'daki gelişmeleri anlatırken, "Yasal zorunluluk olmasına rağmen Dışişleri Bakanlığının basın açıklamalarında "yasaklı" sözü belirtilmedi" dedi. Rusya yasaları, devletin terör örgütleri listesinde yer alan yapılarla, örneğin IŞİD ya da El-Kaide ile ilgili açıklamalarda ve medyada yer verilen haberlerde “Rusya'da yasaklanmış örgüt” ifadesinin kullanılmasını zorunlu kılıyor. Konuyla ilgili denetim Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) tarafından yapılıyor. 

Program sunucusunun itiraz ederek, "Dışişleri Bakanlığı söylemek zorunda değil" demesi üzerine uzman Bovt, "Hayır, yasa bu tür istisnaları öngörmüyor. Dışişleri Bakanlığı da herkes için yazılan kanuna uymak zorunda. Aksi takdirde, Roskomnadzor, iki uyarıdan sonra Dışişleri Bakanlığı Basın ve Enformasyon Dairesinin web sitesini engellemeli" diye konuştu. 

Bu gibi durumlarda Amerika'nın ulusal güvenlik çıkarları için bazı kararların uygulanmasını dondurduğunu hatırlatan Rus uzman, "Biz de, örneğin Dışişleri Bakanlığı veya hatta Rusya Devlet Başkanı, Rusya Federasyonu'nda terörist olarak yasaklanan Taliban ile müzakereler sırasında ilgili yasayı askıya aldığını açıklayabilirdi” dedi. 

Rusya'nın Taliban ile temaslarına da değinen uzman Bovt, "Bunların sonuçlarını henüz bilmiyoruz. Bize verilen tüm sözlerin tutulmayabileceklerini hesaba katmak zorundayız. Yani sonuçta hiçbir şey elde edemeyebiliriz” yorumda bulundu. 

Taliban'ın Rusya'nın asla dostu olmayacağına belirten Bovt, "Tabii ki, üzerlerindeki baskının artmasını istemiyorlar. Kalan devlet kurumlarının çökmesinden çekiniyorlar. Unutmamalıyız ki diğerlerinden en temel farkları dini fanatik ve gerici olmaları” dedi ve “Bu yüzden bizi devlet olarak, millet olarak, kafir olarak neden sevsinler ki” diye sordu. 

Çin'in Afganistan'daki planlarıyla ile ilgili de ilginç iddialarda bulunan Bovt, Çinlilerin Taliban'ın komutanlarını satın alacağını, karşılığında değerli madenleri çıkarma hakkını kazanacağını ileri sürdü. 

Taliban'ın ideolojilerini yayma konusunda özellikle komşu ülkeler için tehlikeli olduğuna işaret eden Rus uzman, "Taliban tüm dünyaya Amerikan ordusu gibi güçlü bir düşmanla bile baş edebileceklerini gösterdi. Bu da Afganistan'ın kuzeyinde yaşayan İslamcılara ilham verebilir. Dahası, Afganistan'da olduğu gibi orada da birçok aşiret mensubu var, Tacikler, Özbekler ve Orta Asya'daki diğer halklar, inançlı kardeşlerinin Batılı düşmana karşı nasıl başa çıktığını izliyor" dedi ve Rusya'nın Müslüman bölgelerine bu ideolojinin sızmaması gerektiğini söyledi. 
 

Etiketler:  Rusya