Hangi internet servis sağlayıcısını seçmeliyim?

Hangi internet servis sağlayıcısını seçmeliyim?

4 Eylül 2020 Cuma  |   Köşe Yazıları

İlhan İlmenöz

Son yıllarda internet, hayatımızın olmazsa olmazlarından. İster evde, iş yerinde, isterse cepte hayatımızın her alanına girmiş durumda. Dijital çağın bir gereği olarak yaşantımızı kolaylaştıran en önemli unsurların başında geliyor artık. 

TÜİK verileri hane halkı bilişim teknolojileri kullanım araştırması sonuçlarına göre; 2019 yılında hanelerin yüzde 88,3'ü evden internete erişim imkânına sahip olmuş. Bu oran bir önceki yılda yüzde 83,8 iken 2019'da artış göstermiş. Yani neredeyse her 10 evin 9'unda internet var. 

Ancak son yıllarda hızla artan internet servis sağlayıcıları (ISS) farklı internet paketleri, hizmetleri, değişik modemler ve tabii ki farklı fiyat tarifeleri evde internet kullanıcılarının kafalarını bir hayli karıştırıyor. Hele benim gibi uzun yıllar aynı internet servis sağlayıcısından hizmet alıyorsanız ve rahatınızı bozmak istemiyorsanız diğerleri ile hiç ilgilenmiyorsunuz bile.  

Uzun süredir, yani eve internet aldığımız 20 yıldan beri hep Telekom-TTNET kullandık. Her 2 yılda yenilen taahhütler ile bugüne kadar geldik. Ancak adil kota kullanımının kalkması ile değişen, daha doğrusu uçan fiyatlar sonrası yeni bir arayışa girdim. İşte bu süreçte öğrendiklerimi ve yaşadıklarımı, benimle aynı durumda olanlara bir yarar sağlar düşüncesiyle paylaşmaya karar verdim. 

Mart ayı başında bitecek olan taahhüdüm için önce her zaman olduğu gibi Telekom ile görüştüm. En son ev telefonu ile birlikte 68 TL ödediğim 24 Mbps limitsiz kullanımının yeni dönemde 100 TL'yi aşacağını öğrendim. Üstelik adil kullanım kotasının kalkması sonucu fiyat konusunda uzlaşmaz bir tutum için olduklarını gördüm. Geçen yıllarda eski müşterileri için uyguladıkları esnek fiyat politikası bu kez yoktu. Nuh diyor peygamber demiyorlardı. O zaman yeni bir internet servis sağlayıcı bulmak gerektiğini anladım ve arayışlara başladım. 

Çevremde güvendiğim  dostlara fikirlerini ve deneyimlerini sordum. Kişisel araştırmalar sonucu farklı birçok veya adını ilk kez duyduğum bir sürü servis sağlayıcı olduğunu öğrendim. İşte bazıları; Telekom (TTnet)-Superonline-Kablonet (uydunet)- Vodafone-Dsmart-Turknet-Millenicom-Uzaynet-Netspeed-Fixnet-Galaxynet ve daha niceleri... 

Hepsinin farklı hizmetleri, farklı kampanyaları ve farklı fiyat tarifeleri var. Olay sadece isim/marka olsa kolay, firmaların her yerde, her bölgede sunduğu hizmetler de aynı değil. ADSL-VDSL-Fiber-Hiper gibi farklı hızlar ya da kendi alt yapısı ile farklı alt yapıları kullandığı hizmetlerin kalitesi de farklı. 

Ama birçoğumuz bunlara bakmadan sadece hizmet aldığımız internet servis sağlayıcısının adını biliyor ve söylüyoruz. Örneğin aynı ISS'den farklı bölgelerde, farklı alt yapılardan hizmet alanların memnuniyet derecesi de aynı olmuyor. Yani bulunduğunuz bölgenin alt yapısı ve  oturduğunuz binanın tesisat farklılıkları bunu etkileyebiliyor. 

Dediğim gibi güvendiğim dostlara bu konudaki deneyimlerini sordum ancak farklı yanıtlar yine kafaları karıştırdı tabii ki... Örneğin almayı düşündüğüm Vodafone için kimisi "çok iyi, hiç düşünme" derken, kimisi de "aman uzak dur" diyordu. Araştırınca her iki görüşün de haklı olduğunu anladım. Çünkü alınan hizmet, bölge, internet hızı, paket vb konular aynı değil. 

Şöyle ki; örneğin Vodafone"un bir kendi alt yapısını kullandığı bölgeler var, bir de Superonline ya da Telekom alt yapısını kiralayarak sunduğu hizmetler var. En başta bunu çok iyi öğrenmeniz gerekiyor.  

Herkes haklı derken aynı firmadan hizmet aldığı halde, ADSL 16 Mbps hız kullanan bir kişi ile fiber 100 Mbps hız kullanan bir kişinin memnuniyeti de tabii ki aynı olmuyor. Ya da kendi alt yapısını kullandığı bölgelerde kalite daha iyi olurken, başka firmaların alt yapısını kullandığı bölgelerdeki kalite o firmaya bağlı oluyor. 

Ayrıca  yeni bir ISS seçerken önce eski hattınızı iptal edip etmeyeceğinizi iyi öğrenin. Örneğin benim yeni aboneliğim olan Vodafone fiberde önce TTnet'i iptal ettirme durumu gerekmedi çünkü Vodafone bu bölgede kendi alt yapısını kullanıyordu. Eğer kendi alt yapısı yerine Telekom'un alt yapısını kullanmış olsaydı port sorunu yüzünden önce eski hattımı iptal ettirmem gerekecekti. (Bunu da yeni öğrendim) 

Fiyatlar ve kampanyalar konusu ise tam bir bilmece ve bir hayli kafa karıştırıcı. O yüzden ihtiyacınızı iyi belirleyip ona gerek hareket etmekte fayda var. Örneğin bazı firmalar internet hizmeti yanı sıra TV hizmeti sunuyor, ancak önceliğiniz TV değil ve buna ihtiyacınız yoksa boş yere fazla para ödemeyin. Ya da 35-50 Mbps hız size yetiyorsa 100 Mbps hız için başvurmayın. 

Bir de başka ISS'den gelenler için 500TL'ye varan cayma bedellerini ödeme vaatleri var. Burada ödemeler bir defada "keş" (nakit, peşin) olarak yapılmıyor, vereceğiniz taahhüt süreniz kadar aya bölünerek faturanızdan düşülüyor. 

Sonuç olarak; internet servis sağlayıcınızı değiştirmek veya yeni bir ISS almak istiyorsanız önceden çok iyi araştırma yapın derim. Bunun için dikkat etmeniz gereken başlıca noktalar şunlar olmalı:

1- Öncelikle internetin hayatınızdaki yeri, kullanım ve ihtiyaçlarınızı belirleyin ( Limitli-limitsiz-hız, ADSL-Fiber, TV'li, TV'siz vb. özellikler fiyatları çok etkiliyor) 

2-Hizmet almak istediğiniz ISS bulunduğunuz bölgede ve binanızda kendi alt yapısını mı yoksa başka firmanın alt yapısını mı kullanıyor mutlaka araştırın. Binanızda hangi firmanın kutusu olduğuna dikkat edin. 

3- Fiyat ve kampanyaları takip edin ve mutlaka detaylı inceleyin. (örneğin bazı firmalar belli saatlerde hız düşümü yapıyor) 

4- Abonelik sonrası sunulan teknik destek ve müşteri hizmetlerini araştırın. (Bazı firmaların faturasını yatıracak bir yer bile yok) 

5-Kullanımınıza sundukları modemleri inceleyin, özellikle dual (çift) band modem olmasına dikkat edin. Modemlerde 2.4 GHz ve 5GHz gibi farklı bağlantı seçenekleri bulunuyor. Bunların ne anlama geldiğini ve özelliklerini araştırın. Artık evlerde sadece bilgisayar için değil akıllı TV'ler ve cep telefonları için de internet gerekli ve bunların sayısı her geçen gün artıyor. 

Kafanız karıştı biliyorum ama  en azından bu  konuya uzak olanları biraz aydınlattığımı düşünüyorum. 

Kalın sağlıcakla...

Not: Bu yazı Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanmıştır.