Halk TV ile Tele1'e yine 'karartma' cezası

Halk TV ile Tele1'e yine 'karartma' cezası

1 Temmuz 2020 Çarşamba  |   Kötü

RTÜK, Halk TV ve TELE1'e  5 gün yayın durdurma cezası verdi. Cezanın gerekçesi olarak Ayşenur Arslan'ın Hüsnü Mahalli ile yaptığı yayın gösterildi. TELE 1'e ise ilahiyatçı yazar Cemil Kılıç ile yapılan yayın gerekçe gösterildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda (RTÜK) alınan kararla Halk TV ve TELE1'e 5 gün yayın durdurma cezası verildi. Program durdurma yerine yayın cezası verilmesi nedeniyle iki televizyon kanalının ekranlarının beş gün kararacağı bildirildi. RTÜK üyesi İlhan Taşçı kararı şu şekilde duyurdu:

"TELE  ve Halk TV’nin ekranları 5 gün karartılacak! RTÜK’te muhalif kanalların sesini kesmeye dönük operasyonun 2. Ayağı gerçekleşti. TELE1 ve Halk TV’ye verilen ceza kararı oy çokluğuyla alındı. Bir sonraki aşamada kanalların fişi çekilecek, tamamen kapatılacak. Kararlara baktığımız zaman şu anda uygulanan basına yönelik sistematik susturmanın adım adım işletilmesidir bu. Bu 5 günlük ceza yalnızca programa verilmiş bir ceza değildir. Halk TV'de ve TELE 'de RTÜK'ün belirlediği 5 gün boyunca ekran karartılacak. Şu an RTÜK tarihinde ilk kez bu kadar ağır bir ceza verilmiştir. Bir sonraki aşama bu kanalların fişinin çekilmesi olasılığı doğmuştur. Buradan sonra TELE1 ve Halk TV aynı cezayı tekrar alırlarsa lisansının iptali gündeme gelir."

TGC açıklaması

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) kararla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Türkiye’de demokrasinin yeşermesi için haberin özgürce dolaşabildiği bir toplum olmalıyız. Oysa RTÜK yine basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü engelleyen bir karara imza atmış ve gazetecilik mesleğine doğrudan müdahale etmiştir. RTÜK kararları demokratik toplum düzeninin gereklerine ve ölçülülük ilkelerine aykırı olamaz. Demokratik toplum ölçütü, çağdaş ve özgürlükçü bir anlayışla yorumlanmalıdır. 

Bir kamu kurumu olarak tarafsız davranması gerekirken sansür kurumu görevi üstlendiği gözlenen RTÜK iktidara yakın medya kuruluşlarıyla ilgili şikayetleri yok saymakta,  Tele1 TV ve Halk TV’ye verdiği beş günlük ekran karartma cezalarıyla eleştirel medyaya bedel ödetmektedir. Kamusal meselelerin halka ulaştırılması engellenmektedir. Eleştirel medya kuruluşlarının ekonomik olarak zayıflatılıp kapatılmasına neden olacak bu kararlar basın tarihi açısından bir kara leke olarak anılacaktır. RTÜK’ü sansürden ve ekran karartma cezasından vazgeçmeye, kararlarında tarafsız davranmaya, Anayasa’ya, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygılı olmaya davet etmeyi sürdürüyoruz.”

(Halk TV, Medya Günlüğü)