Habertürk Ukrayna'da değil mi?

Habertürk Ukrayna'da değil mi?

26 Şubat 2022 Cumartesi  |   Günlük

Habertürk TV'nin Ukrayna'nın işgaliyle ilgili haber yapmak üzere bölgeye gönderdiği muhabir Çetiner Çetin, Ukraynalı kadınları için "Kocalarını bırakıp kaçıyorlar" demesinin tepki çekmesinin ardından yeni bir iddia ortaya atıldı.

Medyaradar'ın özel haberine göre, Çetin'in Ukrayna'da olmadığı halde, yayınlarını Ukrayna'dan yapıyormuş gibi gösterdiği ileri sürülüyor. Medyaradar, "Dikkatli izleyiciler ve konuya hakim gazeteciler, Çetin'in Romanya Ukrayna sınırındaki Romanya'ya ait Siret sınır kapısından yayın yaptığını fark etti" diye yazdı.

Habere göre, Çetin'in bölge ile ilgili gelişmeleri anlatırken, Habertürk ekranında, bulunduğu konum olarak kimi zaman ekranda Çernivtski kimi zaman da Ukrayna yazılıyor. Ancak Çetin'in ne Ukrayna ne de Çernivtski'de olmadığı yaptığı yayınlardan ve yayınlarda konuşanların ifadelerinden aslında anlaşılıyor.  

Yayınlarda Siret sınır kapısında olduğu ancak Ukrayna’daymış gibi davrandığı görülüyor. Ayrıca, Çetin'in yayınlarında sürekli olarak sınırda Ukrayna'dan kaçmak isteyenlerin oluşturduğu 34 kilometrelik kuyruktan bahsettiği, bunun dışındaki bilgilere hakim olmadığı anlaşılıyor. Özellikle bölgede olan ve çatışma bölgesinden yayın yapan gazetecilerin durumu fark ettiği ve tepki gösterdiği söyleniyor.